| andra_danaila a întrebat:

Credeti ca daca stai in fata la un concert poti suferi leziuni la nivelul urechii? Sunt necesare dopuri de urechi? Voi ce spuneti? Ati patit asa ceva? Sau e doar un mit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Eugen80 a răspuns:

Daca esti obisnuita cu zgomotul intens, nu ar trebui sa patesti nimic, dar de ce nu iei cu tine si niste dopuri de urechi?
Nu stii niciodata cum sunt asezate difuzoarele acelea de zeci de mii de wati si apoi daca folosesti oricum doapele de urechi este cu atat mai bine. Oricum auzul iti va fi afectat cel putin pe 24 de ore daca nu foosesti doape.
Nu este doar un mit. si mie mi se intampla ca dupa un concert, cand vorbeam cu prietenii sa tipam unii la altii pentru ca aveam impresia ca vb foarte incet pentru ca auzul inca nu se adaptase linistii inconjuratoare.
Deci ia doape!

| TheOptimist a răspuns:

Da, există această posibilă negativă. "Șansă", de a suferi o leziune la ureche.
Nu trebuie sa ti pui dopuri, doar sa nu stai foarte aproape de scenă, țesutul urechii este foarte important!