| Mattia_Mantovani_1991 a întrebat:

Cu ce culori se obtine galbenul?

Răspuns Câştigător
| Negoita_Alexia_2000 a răspuns:

Galbenul, impreuna cu albastrul si rosul, sunt culori prime si nu pot fi rezultate din alte culori, ci ele se combina pentru a forma culori noi (adica culorile secundare). In momentul in care o culoare secundara se combina cu una prima, se formeaza o culoare tertiara. Si revenind la subiect: nu, galbenul nu se poate obtine din nimic, din pacate

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......i-fundita/

Buna!

In ceea ce priveste culorile sunt 3 culori importante, care nu se pot obtine prin combinarea altor culori. Aceste culori sunt: galben, albastru si rosu.
Aceste culori se obtin numai de experti in domeniu, din materii si substante care se gasesc in natura.
In concluzie nu poti sa obti galben.
Ceva asemanator cu galbeul poti sa pui alb in Orange, si va iesi ceva, dar nici pe departe galben.
Uite aici o schema care s-ar putea sa te ajute cu nuantele:

| cristi202 a răspuns:

Galbenul nu se obtine din alte culori, e culoare primara, adic aintra in componenta altora, dar ea insasi nu poate fi produsa din altele

| Petrovic a răspuns:

Galbenul este o culoare primară și nu poate fi obținută printr-o combinare de culori.