| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum a aparut crestinismul in Romania?

Răspuns Câştigător
| Emengir a răspuns:

S-a propagat dinspre sud, Imperiul Roman de Est (Bizantin) intre anii 900-1100. In Transilvania a aparut mai repede din cauza Maghiarilor.

Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai... https://ro.wikipedia.org/......m%C3%A2nia

Țaca paca.

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Istoria se mai pierde cu timpul big grin

Răspuns utilizator avertizat
| oglindasultanului a răspuns:

Adeptii au construit tara.

| DataScience a răspuns:

Cretinismul a aparut acum 2020 de ani, cui ii pasa de Romania, s-a extins pe tot globul

Răspuns utilizator avertizat
| Mipasususuyamyamyam a răspuns:

De ce e asa apropiat cuvantul asta de cretinism?

| Adrian08Daniel1989 a răspuns:

BUNA
De cele mai multe ori incercam sa raspundem cat se poate de bine bazat pe istoria care este scrisa dar trenuie sa nu uitam ca nu tot ce este sris, rescris, interpretat este original. Daca vrei cu adevarat sa afli date concrete te sfatuiesc sa citesti BIBLIA are date concrete si trimiteri chiar explicati cu inceputul propagari crestinismului impreuna cu persoanele (apostoli) " Petru, Ion, Andrei si multi alti nu doar cei 12" in regiunile prin care au umblat si cum au umblat. Pentru o buna intelegere a multor pasaje iti sugerez sa intrebi pastori (ex Tony Berbece il gasesti pe Facebook or Vladimir Pustan de la Ciresari TV) bisericilor care studiaza BIBLIA. Sper sa gasesti ceea ce cauti si chiar mai mult decat atat. Bunul Dumnezeu sa iti dea izbanda.