| Oricine15 a întrebat:

Cum as putea desena mai bine? Ceva sfaturi?
Tin sa precizez ca sunt începător si totodata întrebarea aceasta este pusă la plictiseala happy
Am multa imaginatie dar cand ma pun sa desenez nu-mi iese exact cum vreau.
Eu unul as vrea sa desenez oameni expresia fetei ceva mai detaliat fiindcă eu desenez doar pe panza sau cu totul altceva.
Mersi mult, zi faina!

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

E greu sa desenzi din imaginatie. Incepi prin a desena dupa referinta, poze, obiectele pe care le vezi in jur, ce vrei tu. Cu timpul o sa dobandesti capacitatea de a desena ceea ce "vezi" tu in mintea ta. Dar pentru un incepator e cam imposibil deoarece notiunile tale de dimensiune si de echilibru intre dimensiunile diverselor componente dintr-un desen sunt absente.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Exercitiu, mult, foarte mult exercitiu, zeci si sute de ore de desenat si incet -incet, vei observa ca inveti sa desenezi bine.
Cand nu ai talent la desen si nu-ti iese din prima, poti sa inveti sa desenezi, prin munca asidua.

| răspundtot a răspuns:

Desenatul e ca viaţa. E o hartă și nu știi cum să ajungi în imaginea de ansamblu. Seteaza-ţi obiective linii sau puncte. Apoi fă combinații între linii și puncte. Adăuga curbe...

| Oricine15 explică (pentru răspundtot):

Interesant raspuns, mersi frumos pentru timpul acordat

| răspundtot a răspuns (pentru Oricine15):

Păi da, e primele lucruri care le redescoperi în prima lecție în primul an de desen la liceul de arte