| sabin89 a întrebat:

Cum aţi defini voi arta, alfel decât este definită în dicţionare?

Răspuns Câştigător
| lussa a răspuns:

Viața, în întreaga ei varietate, surprinsă și transmisă pentru a face plăcere tuturor simțurilor. Pictură, poezie, muzică... orice e artă, e de fapt viață, trecută prin filtrul personal al artistului și prezentată, ulterior, lumii.

13 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Cea mai scurtă definiţie pe care am văzut-o vreodată (în engleză):
"Art is the skill of making or doing" happy Cum vi se pare?

| sabin89 explică:

Fiindcă tot discutăm de artă:
https://ghidulbanatului.ro/......_6280.html

| Andrei200202 a răspuns:

Arta este emoția artistului care o produce, un mesaj sau o poveste ascunsă.

| aneliram a răspuns:

Arta: singurul,, loc" unde poți sa te exprimi liber cu adevărat, fară limite. În arta, orice este permis și orice meserie poate sa fie transformată într.o artă.

| aneliram a răspuns (pentru aneliram):

De fapt, cu creativitate și pasiune poți face arta și din gătit,

| sabin89 explică (pentru aneliram):

Putem vedea artă şi într-un meci de fotbal?

| aneliram a răspuns (pentru sabin89):

Da, eu așa cred.

| Bluestar15 a răspuns:

Imi amintesc ca un amic spunea ca arta este capacitatea de a reda printr-un continut material (imagine, piatra etc.) ceva mai mult decat respectivul continut material. Spre exemplu, daca ai pictat un mar si pictura nu transmite mai mult de atat, aceea nu e inca arta, e doar un inceput. Daca pictand marul respectiv ai redat mai mult decat ideea de mar (spre exemplu, poate fi trimitere la marul lui Adam), atunci aceea incepe sa fie arta.Desigur, e necesar sa fie ceva pozitiv si constructiv (mai nou asa-numita "arta (post)moderna" e goala de continut sau transmite tot felul de oribilitati etc.).

| sabin89 explică (pentru Bluestar15):

Muzica este definită ca o formă a artei. Manelele sunt muzică. Deci... Cum facem?

| MihaiV01 a răspuns:

După părerea mea arta este o explozie

| sabin89 explică (pentru MihaiV01):

Cam cum explodează o butelie de aragaz? Sau cum? Poţi să fii mai explicit?

| MihaiV01 a răspuns (pentru sabin89):

Da, da cam asa
Am putea adauga si explozia provocata de o rachetă nucleara sau bomba atomica

| zattech a răspuns:

O activitate relaxanta, interesantă