| anonim_4396 a întrebat:

Cum developez sau scot niste fotografii de pe o rola sau pelicula fotografica(nu stiu exact cum se numeste) in format foto sau digital. Am o rola, care din cate stiu nu trebuie expusa la lumina de prin anii 2005-2006 cu fotografii de cand eram eu mic si sunt singurele de care stiu. Unde ma pot duce sa vad daca le mai pot salva? Nu prea ma pricep la fotografii si nu stiu terminologia exacta a forografiilor. Help please!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Filmele fotografice se developeaza in camera obscura (intuneric complet), cu solutii chimice speciale.
Cauta un laborator foto profesionist (care mai lucreaza si cu filme) sa-ti developeze acel film.
Developarea filmului nu costa mult (cca 10 lei), dar dupa o perioada de peste 10 ani s-ar putea sa nu se mai vada mare lucru pe el.

Daca dupa developare se mai vad pozele (negativele), atunci la acelasi laborator iti poate scana filmul si pune pozele pe un CD (costa suplimentar), eventual ii si corecteaza calitatea la nevoie. Tot ei pot face si pozele pe hartie.

Dupa ce ai pozele, le poti copia in calculator si cu un program de editare poze le poti corecta dupa plac.

Succes!

1 răspuns:
| valen71n a răspuns:

Nu stiu exact in orasul tau unde este o locatie unde poti developa acel film (sau pelicula fotografica cum ii spui tu) Cert este ca tu nu trebuie sa umbi la el daca vrei sa mai cezi ceva din el. Te interesezi la persoane mai inaintate in varsa ca tine, gen 30-40 de ani... Pe vremuri nu erau aparate digitale si se faceau poze cu aparat futo cu film. Daca a fost pastrat corespunzator ai toate sansele sa-ti admiri pozelehappy Bafta!