| Gdhsdltfbefb a întrebat:

Cum fac un slime gelatinos?

2 răspunsuri:
| tehno125482 a răspuns:

Cum sa faci „slime"
Sau muci, mai popular. Si aici e vorba de varianta stiintifica, nu de bagat degetul in nas happy. Tutorialul asta am vrut sa-l fac de cand am vazut pe net „how to make slime". E plin iutubul si metacafe-ul de el; mi-a placut la nebunie. Si ca sa va fac curiosi (sau profund scarbiti pe simandicosi), o poza cu reusita:
muci verzi - final
Imi aduc aminte ca mai demult erau de vanzare niste cutiute cu o substanta din asta, probabil child-proof, de diverse culori. Urmatorul produs in ordinea cronologica a fost o palma tot dintr-o gelatina din asta, si cu un „siret", care le aruncai pe perete si se lipeau happy.
Necesare:
necesare pentru facut muci
– lipici lichid. Cred ca merge si cu aracet, nu am incercat. il gasiti la orice librarie, la 1 ron tubul. (1 tub mi-a ajuns pentru 4 serii de muci)
– colorant alimentar. cand am cerut in magazin asa ceva, vanzatoarele au belit ochii mari. cum nici vopsea de oua n-am gasit (o vanzatoare mai sprintena m-a intrebat daca a venit pastele si nu stie. am evitat sa-i raspund la misto ca vreau sa-mi vopsesc ouale, si nici ca vreau sa fac muci colorati nu i-am spus), cerneala n-am vrut sa folosesc. asa ca a trebuit sa improvizez, o jumatate de cana de apa cu 2 plicuri de ceai de menta pentru verde, si alta jumatate de cana de apa cu 2 plicuri de ceai de fructe de padure / capsuni pentru „rosu – roz"
– boluri, lingurite, furculite