| ionutB0090987 a întrebat:

Cum învăț engleza foarte repede și eficient?*dau funda celui mai bun raspuns*

Răspuns Câştigător
| Addrriiaannaaaa a răspuns:

Hai sa-ti zic cum am invatat eu engleza repede.Deci,eu am luat caietul de la scoala si am inceput sa invat extrem de serios timpurile,fara ele nu prea ai ce face, apoi am inceput sa ascult muzica, cuvintele pe care nu le stiam pe cautam pe un dictionar online si mi-au fost de folos, mai vorbeam cu diverse persoane de pe jocuri care stiau foarte bine limba engleza, faceam acelasi lucru, ce nu stiam, notam.

6 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Inveti gramatica, cuvinte/expresii de baza, pe urma te bagi pe citit si tradus texte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți cumperi un curs de calitate. Apoi ca să te perfecționezi citești cărți în limba engleză si vizionezi filme. Îți trebuie ceva timp sa înveți o limbă noua. Plus că limba engleză are dialecte de culori diferite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau, da. Dacă stai bine cu banii poți să cumperi un abonament pe lingfluent.ro

| DanielDanny a răspuns:

Uita-te la seriale cu subtitrări, joaca jocuri video in engleza, că așa înveți de nevoie!
In școala făceam engleza degeaba, nici acum nu știu reguli de formare în propoziție, timpuri prezent, trecut viitor etc.
Da pot sa vorbesc fluent fara probleme pentru că am învățat așa după ureche, după cum sună frumos xD, când n-am știut un cuvânt and dat la translate!
Dar dacă mă întrebi de ce se pune -ing, -ed, -es sau de ce unele cuvinte care se termina cu y se fac -ying și la altele dispare y, habar n-am!
Și cel mai important e să-ți placă!

| ChawChaw a răspuns:

DuoLingo,Meditatii,Abonament pe un site care te invata, Jocuri in engleza, Filme/Seriale in engleza, carti blingv etc

| iuliasz14 a răspuns:

Poți să folosești DuoLingo, așa înveți chestiile de baza ale lb engleze.Bafta in continuare!