| sHaNd0r1c4 a întrebat:

Cum invat limba engleza. nu stiu o boaba sad?

14 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Cumperi sau închiriezi, sau împrumuți o carte tip :„ limba engleză fără profesor", preferabil de pe vremea lui împușcatul care să aibă și transcriere fonetică, și spor la treabă!

| Alessandro a răspuns:

Bună.
Multe filme în engleză și cu subtitrare în română!
Fără să ne dăm seama, când ne uităm la un film în altă limbă, dar cu subtitrare în limba cunoscută de noi, creierul asociază ceea ce spune actorul cu ceea ce scrie în subtitrare, și " ne intră în cap "!
Uite, să luăm de exemplu cuvântul " here " ( în română înseamnă " aici " )

Uite, să zicem că un actor din film zice :
- Hei, I'm here!
Iar tu ai auzit clar ce a spus!
În subitrare scrie :
- Hei, sunt aici!

Creierul tău are puterea de a reține " I'm here = Sunt aici ". Când vei auzi încă o dată " here ", îți vei aminti involuntar că înseamna " aici ".
Și așa vei reține și multe alte cuvinte.
Eu așa am învățat engleză, și știu aproape perfect.
Pare complicat dar să știi că după ce te uiți la 10 - 15 filme, deja începi să prinzi. Și plus de asta, nu implică muncă, să stai cu dicționarul în față și pixul în mână, sau mai știu eu, să stai să înveți mecanic. În timp ce înveți te și relaxezi, și vezi și un film bun. Tu nu trebuie să faci nimic. Cum am spus, e o chestie involunatră, practic nici nu-ți dai seama că se întâmplă.
Pa-pa.

| Pisoiul a răspuns:

Ca sa inveti limba engleza jaocate pe jocuri pe calculator eu engleza mea de acolo o stiu, cu cat am jucat mai multe jocuri pe calculator cu atat o invatam si mai bine.Incearca si tu poate merge si la tine.Doar sa vrei sa o inveti nu e o limba chiar atat de grea.

| DaDuSH a răspuns:

Cu pasiune, si cu google translate tongue
te duci acolo, traduci un cuvant care nul stii (din romana in engleza) si dai acolo sa asculti, inveti si traducerea cuvantului si cum se pronunta big grin

| djdani1 a răspuns:

Limba engleza o inveti foarte usor! PE INTERNET! Cauti pe web anumite site-uri cu jocuri distractive in limba engleza si din ce in ce o sa iti placa si mai mult sa inveti!
P.S
Asa a facut un prieten de-al meu si acum vorbeste mai mereu cu mine in limba engleza.

Răspuns utilizator avertizat
| zuzzzuuu a răspuns:

Cumpara-ti English Today

| Mimi58 a răspuns:

Fa facultatea de limbi straine aplicatehappy

| AdelinaTimis a răspuns:

Niste sfaturi foarte utile gasesti aici: http://www.academia-de-engleza.ro/......gleza.html

| Simσηαღ a răspuns:

Daca nu iti place sa tii tot timpul dictionarul in mana, poti incepe cu jocuri in limba engleza, muzica(cu versuri traduse in romana) sau chiar uitandu'te la filme. totul este numai sa-ti placahappy

| LikePurpleColor a răspuns:

Este un site de pe care poti invata ce limba vrei...te va pune sa scrii sa citesti sa repeti si sigur vei invata deoarece si eu am invatat de pe el site-ul este:http://www.livemocha.com/ Sper ca te-am ajutat pa pa :-h:x

| natalya27 a răspuns:

Citeste. vorbeste. doreste'ti! ti-am dat un sfat. funda?

| Posedic a răspuns:

Limba engleza o poti invata ca si orice limba, mergand la niste cursuri de limba engleza pe care le platesti; acolo o sa faci un anumit numar de ore si o sa fi repartizat in grupe exact la nivelul la care esti. Oamenii de acolo care iti predau sunt specializati pe limba pe care vrei sa o inveti si la sfarsitul cursurilor o sa primesti o diploma care o obti prin examen. Pe langa aceste cursuri iti poti lua cduri de pe internet care te ajuta foarte mult la dezvoltarea limbajului. Sper ca ti-am fost de ajutor. Iti doresc succes si noroc.

| RawrYoubă a răspuns:

Meri la scoala :-d.xd

Daca nu ai cum ( esti matur ) lasa baltha frathee cu engleza cine sa te invetze, eu?;-)