| norica a întrebat:

Cum pot canta doar din diafragma? Mi s-a spus ca eu o fac din gat si de aceea ragusesc des si ca ar trebui sa invat. Dar acum, acasa fiind fara a mai merge la lectii... unde as putea gasi si cum as putea invata?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E absolut impropriu să spui "cânt din diafragmă"

despre respirația (când cânți expiri) cu trimitere la ce spui, vezi aici

https://www.dictie.ro/......-mai-buna/

| Littledoctor26 a răspuns:

Buna! Incearca sa inspiri aerul cumva "in stomac", adica sa impingi burta in fata. Daca inspiri in partea de sus a cutiei toracice este o inspiratie superficiala si nu ai nici forta, nici nu poti tine mult. Este mai dificil, insa daca incerci acea inspiratie in stomac despre care iti spuneam, deschizi gura si pronunti cuvintele clar, situatia se va imbunatati considerabil. Iar pentru voce recomand Isla Cassis, sunt niste dropsuri care au un efect de "imbracare" a corzilor vocale si te ajuta mult impotriva raguselii. Bafta la cantat!