| DauViata a întrebat:

Cum pot convinge cat mai multe mame predispuse la avort sa renunte la idee?

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ridici astfel nivelul de trai fiecareia incat sa aiba siguranta cresterii copilului fara probleme.

(In paranteza spus, doar o ENTITATE se poate omori, cand are deja control individual propriu asupra corpului, adica incepe sa faca primele miscari proprii. Acesta se intampla dupa formarea creierului, inainte controlul este la creierul mamei. La inceputul sarcinii putem vorbi doar de inmultirea celulelor.)

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti! Avortul este o decizie personala pe care orice femeie trebuie sa fie in stare sa o ia, din motive stiute de ea si familia ei.
Ai putea comvinge probabil cateva femei, daca te-ai oferii sa le platesti lunar, timp de 18 ani, o suma de bani, cu care sa creasca si sa-si intretina acel copilas.
Ideal este sa le faci educatie baietilor si sa-i inveti sa foloseasca prezervativ la absolut toate partidele sexuale, ca-n felul asta, nu mai lasa nici o fata gravida si nici nu se mai transmit bolile sexuale.

| doctorandus a răspuns:

Pichetezi clinicile si duci munca de evanghelizare. Sa nu ameninti si sa nu fii violent, ca te ia Politia.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Asta nu e treaba ta.

| doctorandus a răspuns (pentru supadeceapa):

Ba da, daca ii pasa e si treaba lui. Asa si eu sunt contra avorturilor, dar sa fie prevenite, nu sa continuie in mod ilicit.

| supadeceapa a răspuns (pentru doctorandus):

Daca ma intereseaza ce face Verginica in pat cu Ionel, inseamna ca e si treaba mea?

| doctorandus a răspuns (pentru supadeceapa):

Omorarea unui fat este o chestiune moral-politica despre care exista multe opinii.

| xerxes1 a răspuns:

Cand te vor vedea, o sa doreasca sa avorteze si cele care nu aveau de gand.

| Justme1997 a răspuns:

Te oferi sa le adopți copiii. Nu poți? Atunci lasa-le in pace

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa renunte? Decat o sarcina neplanificata sa distruga 2 vieti e mai bine se recurge la avort.

| PumpkinDoll a răspuns:

Prin a incepe sa convingi cat mai multi violatori sa nu mai faca ce fac, ca nu-i bine.Sau sa le spuna partenerilor sa-si puna protectie.Sau sa le mai invete si pe ele la scoala de mici cum sta treaba.Sau ai putea tu sa adopti acei copii

| oz_1736 a răspuns:

Dar cunosti cateva mame? Sunt mai multe variante

| Anyo1988 a răspuns:

Aii aii greu subiect ai ales, eu unul pot zice ca privesc asta din 2 puncte de vedere, ceea ce se conplica mai mult laughing 1 dupa cum zicea cineva, coilul poate aparea si " nedorit " adica poate respectiva viitoare mama nu este pregatita sa fie mama, sau nu se simte pregatita, sau poate stie ca nu il poate creste sau etc difera de fiecare caz, si al 2-lea punct de vedere, Hei Copilul este o binecuvantare nu un lucru rau, este cel mai frumos lucru care se poate intampla in viata unui om, deci pentru ce vrei tu cred ca poti ori sa incerci sa faci un site, in care sa scrii ceva foarte frumos, si inspirational care se la incurajeze, poate chiar sa bagi si ceva filmulete de pe Youtube sau nu stiu, fie sa faci un blog cam in aceelasi fel dar cu ajutorul google, nu stiu ce sa zic pe de o parte as zice cum a zis si cineva ca nu ar fi treaba ta, insa pe de alta parte iti urez succes happy

| SofiaAbigail a răspuns:

Le explici riscurile la care se expun, eventuale complicații, respectiv le poti arata un video cu un avort, are destul de mare impact.

| DauViata explică:

As dori sa imi exprim parerea mea referitoare la postarile de mai sus care indeamna la avort: daca voi nu aveti nicio problema cu uciderea unui copil, nu aveti in voi inima, suflet sau vreun strop de demnitate, va rog, nu indemnati si pe altcineva sa faca aceeasi greseala pe care voi probabil ati facut-o sau ati face-o cu prima ocazie, fara niciun fel de remuscare.
A face avort este cea mai mare greseala pe care o poate face un om, este cam acelasi lucru cu crima, ba chiar mai grav, pentru ca fatul nu se poate apara, i se anuleaza dreptul de a alege viata.

Draga viitoare mamica, cauta pe internet marturii despre mamele care au avortat, vezi prin ce trauma trec. Iti spun sigur, problema pe care crezi ca o ai acum si vrei sa scapi de ea se va transforma intr-una si mai mare, vei avea un gol adanc pe care nimeni si nimic nu il poate umple vreodata.
Iubitul/partenerul/sotul tau daca te iubeste cu adeverat si este un om demn si cu capul pe umeri nu te va determina sa faci avort. Cautati amandoi informatii despre asta, cautati solutii, cereti ajutor, dar nu faceti greseala de a face avort.

Sunt persoane care ofera ajutor lunar in bani, hainute si altele necesare doar ca sa ajute o fiina sa traiasca, fiinta ta. Cauta acesti oameni daca ai nevoie de ajutor.

Sa ne auzim cu bine!