| morfeo a întrebat:

Cum pot sa fac un eseu de 30 de pagini despre un singur subiect? Mi se pare super greu.

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Incepi cu o introducere, in care scrii de ce ai ales subiectul/de ce e important, cum ne afecteaza, cat de mult de ajuta să știm despre el, ce poate schimba etc, apoi, pe scurt, punctele pe care le vei atinge. Îl abordezi din mai multe puncte de vedere, mai întâi ce e, ce face, cum s-a comportat de-a lungul timpului, cum va evolua, cum poate afecta viitorul, cum va arăta peste câțiva ani, etc. Și după ce ai stabilit aceste puncte încerci să îl tratezi pe fiecare ca un eseu separat. Numeri paginile și le împarti la cate puncte mai ai. Și apoi concluzia, in care treci in revista iarăși punctele și mai spui o data cat e de important. Dar la 30 de pagini poți face licență, nu eseu laughing

5 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

La 30 de pagini e deja o mini nuvela nu eseu.
Sfaturi pentru un eseu reusit:
http://gabrielbraic.ro/2-cum-sa-scrii-un-eseu-de-10/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce fel de pagini si care e subiectul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te ajută prietenul tău Google și vărul său You Tube.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cu font mare... si orice subiect are o istorie, ramificiatii. Nu e chiar asa de infernal.

| Bizon95 a răspuns:

Tragi aer in piept si iti spui ca scoala o sa se termine odata si odata big grin
dupa care o sa ajungi adult si o sa muncesti ca sa ai din ce trai