| BalogAnaMaria1969 a întrebat:

Cum putem proteja cultura?
Cultura nu adica mediul inconjurator ci cultura ca obiceiuri, traditi, nationalitati religii etc. FUNDA.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cultura se protejeaza transmitand obiceiurile din generatie in generatie.
Daca se face suficienta publicitate, se poate asigura un venit indestulator celor care se ocupa de practicarea si transmiterea obiceiurilor.
Este recomandat insa supravegherea riguroasa, fiindca treditiile se pot transforma usor in chici-uri comerciale, care deja au foarte putin in comun cu traditiile si obiceiurile adevarate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este o tema pentru acasa, te ajutam cu placere, chiar daca TPU-ului n-o sa-i prea placa asta.Deci unele obiceiuri si traditii de pe la noi se pastreaza in continuare, si as mentiona aici Craciunul când taiem porcul, Pastele când taiem mielul si 1 decembrie - fasolea cu carnati.Ar mai fi si sarbatorile religioase când ne asezam la rand la biserica de dimineata de la 4, dar nu in ziua respectiva ci cu doua zile mai devreme, ca sa asteptam racla din calendar, si apropo de asta - primitul cu cantatul al preotilor in ajun de sarbatoare religioasa.Si mai sunt si altele, dar as vrea acum sa trec in revista obiceiurile care s-au disparut de cativa 10 ani încoace (tema-tema, dar o scurtam ca sa nu bata nici la ochi), si as enumera aici pupatul pe mana la doamne, deschisul portierei când urca fata in masina, scuipatul in batista si cedat locul in autobuz celor mai in varsta.
Si ce mai e nou, as puncta la aia cu religia - comentatul cu „amin„ pe Facebook la o poza cu o icoana.Bine,asta e de fapt o superstitie, dar o trecem la o traditie nou-infiintata.Stiu termenul e prost ales, dar asa ma exprim eu.La mine asta e de fapt o traditie, de ce sa n-o recunosc.

| EcceHomo a răspuns (pentru anonim_4396):

La voi nu se dă limba porcului la popă?thinking
La noi este tradiție.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am auzit de un astfel de obicei, dar daca faceti asta nu-i frumos, si chiar e pacat.Sa dai limba unui porc preotului care este trimisul lui Dumnezeu pe pamant e chiar o blasfemie.
Bine, am folosit si eu tot termenul de „limba„.
Vorbim cifrat ca sunt si copii pe aici, am inteles.

| patrik986 a răspuns:

Se poate proteja prin incurajarea oamenilor sa citeasca, mai ales copii (ca sa prinda gustul cititului), sa mergem la teatru (mi se par mult mai faine piesele de teatru decat filmele din cauza ca este live), etc.