| StrongHeart a întrebat:

Cum reusesc unii artisti sa creeze pe loc? Instant o opera complexa fara sa o gandeasca sau sa analizeze prea mult?
De exemplu se spune ca Jay Z poate sa recite 16 versuri sau chiar mai multe fara sa le scrie pe hartie.
Exista si alti artisti care reusesc intr-un timp foarte scurt sa scoata mult material bun, unii producatori fac 20 de melodii pe zi sau chiar mai multe (pe banda) din care cel putin cateva sunt hit-uri. Cum se explica asta?
Cum poti antrena skill-ul asta de a fi sporadic?
Cum poti antrena skillul de a improviza, la modul general, nu doar in muzica?

24 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu poti antrena. E vorba de stilul de lucru. De personalitatea implicata. Stiu o fata ce deseneaza foarte frumos. Ii ia cinci minute la un desen, oricit de complex ar fi. Mie unul frumos imi ia si o saptamana happy

| StrongHeart explică (pentru cristi202):

Mie un desen frumos imi ia doar...Pe cine pacalesc? Nu stiu sa desenez laughing

| Frank51 a răspuns:

Antrenament.

| StrongHeart explică (pentru Frank51):

E stiinta, nu doar antrenament, poti sa te antrenezi ca prostul 10 ani sa devii boxer profesionist si sa vina un pielea p**ii care nu a luptat niciodata si sa iti ia locul.
Ori ai acel x factor ori nu il ai.
Castiga cine isi doreste mai tare si cine are un scop mai important.

| Frank51 a răspuns (pentru StrongHeart):

Complici lucrurile. Este o vorbă populară, fă un lucru timp de 10.000 de ore, și o să fii cel mai bun la acel lucru, aici nu includ cântatul, și talentele cu care te naști.

| StrongHeart explică (pentru Frank51):

Pai, uite, hai sa iti spun ceva. Am investit 7000 de ore in ceva anume si nu sunt mai mult decat "average' la acel lucru.
In schimb sunt alte lucruri in care am investit poate un sfert din timpul ala sau mai putin si ma simt mai pregatit. De ce?
Hai sa il intrebam pe Mike Tyson de ce nu conteaza talentul asa de mult pe cat credem.

https://www.youtube.com/watch?v=POSJJlfsdtU

https://www.youtube.com/watch?v=uPPKCzA-7sM

| Frank51 a răspuns (pentru StrongHeart):

Dacă după 7000 de ore nu ai reușit, ori îți displăcea, ori ai o problemă de motivație.

| StrongHeart explică (pentru Frank51):

Nu are importanta.
Important e ca treaba asta cu 10000 ore e foarte probabil un mit.
Da, daca dedici mult timp si munca intr-un domeniu o sa ajungi departe, mult mai departe decat unul care sta degeaba si critica, dar nu exista o reteta perfecta, nu exista un nr de ore anume, exista oameni care reusesc sau care nu reusesc din foarte multe motive.

| 19flo79 a răspuns (pentru StrongHeart):

Salut!
Matematic, 7000 de ore, a cate 4 ore pe zi, cu sambete si duminici, fara nici o zi de pauza..., sa faci ceva, orice, inseamna cam 5 ani.

Is foarte curios ce ai repetat tu 7000 de ore si esti la nivel mediu?!

Si da, 10000 de ore de studiu si munca intr-un domeniu te duce sus in top!

| StrongHeart explică (pentru 19flo79):

Alea 10000 de ore trebuie structurate foarte bine si trebuie sa ai si suport, atat financiar, cat si emotional, trebuie sa ai o echipa in jurul tau care sa vrea ce e mai bun pentru tine. Ca idee eu am incercat sa devin profesionist la un joc pe pc in adolescenta si am investit multe ore degeaba si chiar ajunsesem la un nivel decent, puteam lejer sa ma integrez intr-o echipa semi-pro, problema a fost ca nu imi structuram bine orele si nu aveam o echipa, am incercat cateva echipe dar nu ajungeam nicaieri pentru ca nu aveam o comunicare buna si jocul ala era 70% comunicare, 30% skill.
Acum vreau sa investesc sute si mii de ore in ceva mai productiv.
Nu e vorba doar de cat timp investesti in ceva, e foarte important ce si cum folosesti timpul ala si trebuie sa fii foarte specific cu fiecare ora petrecuta, daca faci 4 ore acelasi lucru pe care il puteai face intr-o ora, ai trei ore pierdute in care puteai sa inveti ceva nou.
In orice domeniu vrei sa reusesti e o competitie foarte mare, trebuie sa ai ceva talent innascut sau o dorinta foarte puternica de a reusi, altfel faci parte din 99% care nu reusesc.
Degeaba faci ceva 10000 de ore, daca orele alea nu sunt structurate intr-un fel anume, incat sa inveti in fiecare zi ceva nou si nu sa repeti acelasi lucru la nesfarsit.
Singur nu faci nimic, trebuie sa ai oameni in jurul tau care sa te ajute sa fii cel mai bun. Toata viata lucram cu alti oameni. Da, poti sa lucrezi din greu si sa tragi cat poti ca sa ajungi sa fii remarcat de ceilalti, dar mai devreme sau mai tarziu ai nevoie de ceilalti pentru ca am invatat un lucru, in viata nu poti sa reusesti daca te gandesti numai la tine, trebuie sa ai spirit de echipa si sa inveti de la cat mai multi oameni.
Pe langa asta, e nevoie de foarte multa rabdare si pasiune, iar aici cred ca intervine genetica, pentru ca fiecare om e diferit si e atras de domenii diferite. Unii au mai mare sanse intr-un domeniu din nastere, e clar. Dar nu 100%, poti sa iti depasesti conditia, daca muncesti mai mult decat cineva care e talentat dar nu munceste la fel de mult, poti sa il intreci, teoretic.
Sunt multi factori care duc la reusita sau esec, dar factorul principal e cat de mult iti doresti sa reusesti ce iti propui sa faci, de asta sunt convins.

| StrongHeart explică (pentru 19flo79):

Pe scurt, eficienta e cea mai importanta. Ideea de a putea sa faci ceva productiv intr-un timp scurt, fara sa pierzi energie/timp/resurse pe lucruri inutile.

| 19flo79 a răspuns (pentru StrongHeart):

"Succesul înseamnă a merge din eșec în eșec fără a-ți pierde entuziasmul"

"Pesimistul vede dificultăți în orice oportunitate. Optimistul găsește oportunități în orice dificultate"

| StrongHeart explică (pentru 19flo79):

Corect!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Inspirație. Și eu pot să scriu în 20 minute 500 cuvinte pe orice subiect despre care am citit mai mult de 5 minute și să fie coerent laughing până la urmă creativitatea se bazează pe experiență anterioară, cunoștințe, amintiri + legături între ele. Trăiește, observă, învață, conectează idei mereu. That's all.

| dinaprilie a răspuns (pentru supadeceapa):

Daca mai adaugi si cititul "dictionarului" la ce a spus @supa. mai sus o sa fie bine.daa. vrei sa te apuci de scris "easy ***" sau "hard ***"?

| StrongHeart explică (pentru supadeceapa):

Eu scriu 500 de cuvinte intr-un raspuns pe TPU aleatoriu daca sunt intrigat de un subiect anume.

| StrongHeart explică (pentru dinaprilie):

Citesc dictionarul in fiecare duminica in scop religios.
Vreau sa cunosc tot ce exista. Scris sau nescris!

| cristi202 a răspuns (pentru supadeceapa):

Da, se vede ca ai inspiratie si creativitate. Pina si username-ul tau da de gol asta. happy

| Mirel4412 a răspuns:

Cred ca in primul rand trebuie sa ai o mare cultura generala, ori pur si simplu au semnat cu diavolul laughing si au o inspiratie imensa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

­da-mi si mie un exemplu de opera complexa care ii apartine lui jay z

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

Iti dau mai multe care m-au impresionat si nici nu sunt fan.
M-au impresionat din punct de vedere tehnic.
Jigga What, Jigga Who;
Lost One;
Song Cry;
99 problems

Si de ce nu, una din melodiile lui de debut :

https://www.youtube.com/watch?v=-K2PsbeYzHE

| Anuket a răspuns:

E în genă. Asta se întâmplă în toate domeniile. Vine din intuiție și nu trebuie inhibantă ci folosită la maxim.
Toate acestea pot fi și limitate, depinde de la individ la individ.

| Anuket a răspuns:

Pentru că văd ce răspunsuri ai primit, eu te sfătuiesc să te îndrepți puțin spre psihologie ca să înțelegi ceea ce cauți, nu toate părerile nedocumentate.

| cosmogirl a răspuns:

Experienta si ce a zis supica. Daca ai observat toti artistii canta despre experientele lor, relatii si asa, stiinta a demontat de mult ideea ca inspiratia si creativitatea ar fi ceva innascute