| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa desenez manga? Ca am incercat multe adrese dar nu imi merg.

Răspuns Câştigător
| TipulVerde a răspuns:

Ai doua optiuni:
1)ori desenezi cum poti si ce poti (caci orice om are un stil unic de a face ceva), chiar daca este incredibil de prost;
dar tu vrei manag asa ca:
2. ia cat mai multe desene manga posibile. le scoti la imprimanta pe o foaie, sau de la televizor, sau din reviste, etc si tu cu manuta ta + un creion le transpui pe o alta foaie...
Iti garantez ca dupa cateva sute de desene vei incepe sa pricepi cum sa desenezi manga. Va deveni reflex. Va deveni pavlovian.

11 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Cred ca tine de talent.

lolita
| lolita a răspuns:

N inteleg prea bine ce vrei sa zici, dar cuvantl manga in spaniola inseaman maneca, presupun sa desenezi maneca

| claudiarebecca a răspuns:

Buna! cel mai bine ar fi sa cauti un centru cultural japonez, se fac cursuri de manga... sigur se gasesc mai multe prin tara, nu doar bv si bucuresti

aici e linkul centrului cultural din bv. poate stiu ei de alte centre din tara:
http://www.musashino.ro/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu eu vreau sa desenez super spunet-mi si mie un sai plz

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Www.desenatori.ro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se poate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bine ar fi sa te doumentezi, la fel ca si mine de pe internet!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista niste videori care te invata sa desenezi manga... le gasesti pe youtube cu numele de "How to Draw Manga"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai trebuie sa incepi cu desene in creio(anime) asa iti va fi mia usor apoi cu timpul ai sa te obisnuiesti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Manga ce inseamna? iti spun eu este cuvântul japonez pentru benzi desenate (uneori folosindu-se de asemenea și komikku) În afara Japoniei, termenul este utilizat strict pentru benzile desenate de origine japoneză. Manga este creată dintr-o mixtură între arta japoneză ukiyo-e și stiluri străine de desenat, și a preluat forma prezentă la puțin timp după cel de-Al Doilea Război Mondial. Constă în principal din desene alb-negru, în afară de coperți și câteodată primele cîteva pagini; în unele cazuri, este colorată integral.
este usor de desenat capul dar corpul mai greu si nu e usor sa desenez manga sper ca am fost de ajutor lolita