| anonim_4396 a întrebat:

Cum se formeaza vaporii de apa

Răspuns Câştigător
| Andutza_Ingerashu_1998 a răspuns:

Prin firbere, ca sa-i si vezi.

| morena238 a răspuns (pentru Andutza_Ingerashu_1998):

În stare lichidă moleculele se găsesc una în imediata apropiere a celeilalte, astfel un lichid ia forma vasului în care este dar nu o umple obligatoriu, pe când în cazul stării gazoase ( de exemplu vaporii de apă) moleculele nu se găsesc obligatoriu în contact, la o distanţă clar stabilită, astfel gazele umplu mereu întreg spaţiul care le stă la dispoziţie.

12 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Prin fenomenul numit vaporizare... se invata prin clasa a 7a prima data... E trecerea substantei din stare lichida in stare gazoasa... La apa... daca o aduci la punctul de fierbere (adica 100 grade Celsius) aceasta t-i se fa transforma in vapori si va "disparea" in timp.

assiris
| assiris a răspuns:

Vaporii de apa sunt o stare de agregare. Mai multe despre asta poti citi pe: http://www.e-scoala.ro/referatanc/apa/right.htm

| scriitor a răspuns:

Starea solidă, lichidă sau gazoasă a substanţelor din natură este dată de forţele de atracţie existente între molecule. Aceste legături în cazul apei pot fi distruse de un gradient de temperatura sau de presiune. Astfel odată cu creşterea temperaturii evaporarea se produce mai repede, la fel şi odată cu scăderea presiunii. În cazul creşterii temperaturii explicaţia constă în mişcarea browniană accelerată odată cu căldura, pe când în cazul scăderii presiunii explicaţia este logică şi evidentă, dacă încerci să desprinzi un obiect de pe masă de exemplu îţi va fi mai usor acest lucru dacă nimeni nu apasă acel obiect. Dacă presiunea nu mai apasă moleculele să se ţină laolaltă atunci ele se despart mai uşor.
Astfel la nivelul mării, la o presiune atmosferică de 760 mm coloană de mercur, apa fierbe la 100 grade Celsius, pe când la 8848 de metri altitudine cât are muntele Everest, cum presiunea atmosferica este mai mică, apa ar fierbe deja la 70 grade Celsius.
În stare lichidă moleculele se găsesc una în imediata apropiere a celeilalte, astfel un lichid ia forma vasului în care este dar nu o umple obligatoriu, pe când în cazul stării gazoase ( de exemplu vaporii de apă) moleculele nu se găsesc obligatoriu în contact, la o distanţă clar stabilită, astfel gazele umplu mereu întreg spaţiul care le stă la dispoziţie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vaporii de apa se formeaza datorita evaporarii apei din mari si oceane si ca urmare a transpiratiei plantelor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aerul cald care este se raceste iar vapori de apa e condenseaza

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prostilor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu de abia invat si sunt in clasa a 5a

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prin vaporizare de abia sunt in a 5a nu stiu mai multe

| alinuta23 a răspuns:

Prin vaporizare