| EuMondialu1989 a întrebat:

Cum se numesc acele desene, care in partea de jos o foii le desenezi mari, și in partea de sus mici? Ma refer de exemplu un drum care îl desenezi mai mare in partea de jos, și la dostanța se vede mai mic.

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Se numesc desene de perspectiva.
Un obiect apropiat se vede mai mare, iar cum se indeparteaza, se vede tot mai mic.
Aceasta iluzie optica se poate reprezenta pe un desen de 2 dimensiuni cu linii convergente spre departare si divergente pentru apropiere, chiar daca ele sunt paralele in realitate.

1 răspuns:
| xxmelaniewhitexx a răspuns:

Nu au un anume titlu, dar modul de creare a lor se numeste perspectiva