| anonim_4396 a întrebat:

Cum se numește acea persoană care crează chestii, dar nu inventează noi concepte?
Mă refer la o persoană care, de exemplu, scrie o poveste dar folosind persoane deja existente sau scenarii inspirate din filme, seriale, etc.
Nu e vorba de plagiat aici, ci de a crea, cu mijloacele deja existe, ceva nou.
De exemplu, o persoană care se inspiră din poeziile lui M. Eminescu dar care nu copiază versuri din poeziile lui, ci doar compune poezii noi în același stil literar.
Alt exemplu: emisiunea Mondenii. Aceștia nu veneau cu persoane inventate cum erau Leana și Costel de la "Vacanța mare", ci imitau vedete dar scenetele erau originale, înțelegeți voi.

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Descrii mai multe lucruri care nu prea au legatura unul cu altul.

Atunci cand scrii povesti folosind personaje deja existente se numeste "fan fiction".

Atunci cand scrii in stilul cuiva, dar opera ta este originala, se numeste doar ca apartii aceluiasi stil sau aceleiasi "scoli"

Iar ceea ce fac Mondenii se numeste "satira".

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

E o persoana cu creativitate bogata si imaginatie acea persoana.

| Eireann a răspuns:

Nu stiu cum se numeste acea persoana dar a scrie o poveste folosind personaje deja existente nu e asa usor fiindca unele sunt protejate de legile dreptului de autor - de exemplu nu am voie sa scriu, public si vand o carte cu Harry Potter sau Batman sau Avengers sau sa folosesc in alte moduri de exemplu sa fac jocuri video cu ei.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Cover,remix,în muzică. Remake, sequel, în industria cinematografiei.Reloaded,reinventat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.

Nu știu cum se numește " autorul " unei astfel de capodopere, dar opera în sine se numește FanFiction.

Ca să-ți dau un exemplu ( al unei astfel de " opere " :)

https://www.reddit.com/......bamahyung/
: ))

Bănuiesc, deci că autorul se numește, simplu Creator de Fanfiction.

| AlexCristi97 a răspuns:

Nu cred ca exista o denumire specifica pentru asa ceva. Mondenii sunt parodie si satira. Luand anumite personaje sau scenariii dintr-o opera, ai putea spune ca faci o reinterpretare. Depinde in ce directie mergi cu ceea ce creezi, poti gasi o definiti, dar ceva general nu cred.