| PandacornMaria87658 a întrebat:

Cum se picteaza pe panza? Este ceva mai special sau cu tempera si atat? Explicati voi va rog nu inteleg prea multe din videoclipuri

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

O mică diferență o face că nu se încrețește sau se fac așa ziși frecăței, pe pânză este mult mai ușor să lucrezi cu toate că nu poți picta la fel, in sensul cu tempera, guașa sau acuarele, ci numai cu culori de ulei și acrilice. Tempera ori guașa pe pânză va crăpa, acuarela nu are acea intensitate și cremozitate ca acrilicele sau acelor în ulei.
Cu acrilice se lucrează ceva mai rapid, se usucă destul de repede chiar dacă se lucrează cu apa, deși sunt mai vi, iar uleiurile poți da destule efecte fie cu ajutorul pensulei cât și a cuțitului special.

2 răspunsuri:
| AndreiMarin499 a răspuns:

în mare parte, e la fel ca pictatul normal.

| Alexandra122212 a răspuns:

E cam acelasi lucru cu pictatul pe foaie dar mult mai misto(pentru mine)