| anonim_4396 a întrebat:

Cum se pronunță corect numele filosofului Epictet?

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

The Discourses of Epictetus (Greek: Ἐπικτήτου διaτριβaί, Epiktētou diatribai) are a series of informal lectures by the Stoic philosopher Epictetus written down by his pupil Arrian around 108 AD. Four books out of an original eight are still extant. The philosophy of Epictetus is intensely practical. He directs his students to focus attention on their opinions, anxieties, passions and desires, so that "they may never fail to get what they desire, nor fall into what they avoid." True education lies in learning to distinguish what is our own from what does not belong to us, and in learning to correctly assent or dissent to external impressions. The purpose of his teaching was to make people free and happy.
(Cf. Wikipedia).
Merită citit. Se găsește aici.
https://www.libris.ro/......73511.html

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Mersi mult! happy Apreciez!

Mi-aș dori să "evadez" undeva departe să pot citi pe toți autorii pe care-i plac. happy
Un scaun confortabil, putina apă, mâncare, și cărți. Atât îmi doresc! happy Aș fi mulțumit.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

All I want is a room somewhere.
https://www.youtube.com/watch?v=q5fW7sERw7I

| Plato a răspuns:

"epictitos"

| Plato a răspuns (pentru Plato):

Cu accent pe primul "i"

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Epiictitos? Spun bine? happy

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

De fapt accentul e pe al doilea e, nu pe i. Tu cand il pronunti, nu auzi accentul pe e?
Ca se aude accentul singur, cand rostesti un cuvant.
Ia pronunta epictet cu accent pe i, apoi pe al doilea e si vezi cum suna in mintea ta, ca banuiesc ca ai mai auzit cuvantul asta cel putin o data in viata.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu conteaza cum il pronunti tu in minte, conteaza cum ziceau grecii.
Este 100% cum zic eu.

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Ciudat, cu accent pe i, suna ca un cuvant unguresc, ma indoiesc sa il fi pronuntat grecii asa.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai de ce sa te indoiesti, iti garantez ca e asa. Am un tratat despre el si apare scrierea fonetica.

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Ia sa vad, unde?

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Mno, te astept, suni la interfon si vin la poarta.

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Google translate a tradus epictetos in limba greaca. Subliniez, epictetos! Nu epictitos.
Mă rog, happy nu e cine stie ce deștept Google-u ăsta... In schimb numele acestui filozof da de gândit. happy Până și numele e superb! happy

| Raven a răspuns:

Ca și cum ai spune E Pic Tet. Acum, dacă ai fi întrebat de Epicur...laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum se scrie asa si se pronunta. cu accent pe al doiea e.