| CronikusXD a întrebat:

Cunoașteți locuri unde mi-aș putea expune poezia sau proza? Mă pasionează scrisul dar nu știu unde aș putea să găsesc oameni cu aceleași înclinații, sau daca există concursuri, cercuri etc. Orice informație e bine venită.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Www.poezie.ro

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pe vremuri era cenaclul flacara a lui Adrian Paunescu anii 70, ia legatura cu fiul lui, cu Andrei Paunescu si vezi poate te ajută el cumva ca el in memoria tatalui sau cauta sa mai reînvie cenaclul cu poezii cu tineri talentati, sau cu Mircea Dinescu si el este poet degeaba si a canalizat el talentul spre gătit si bucatarie ca tot poezia si proza zac in el.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti incerca pe Tiktok, daca ai curaj sa te filmezi recitandu-le.

| tudorvolcano a răspuns:

În primul rând, înainte să scrii poezie, recomand să citești mult, în special pe antici.
Trebuie să stăpânești toate ritmurile și figurile de stil ale poeziei, să ai o dicție extraordinară, să stăpânești foarte bine vocabularul.

Nu oricine ajunge un poet faimos. Horațiu și Virgil erau maeștri ai limbii latine, au stăpânit-o de la un capăt la altul, erau filozofi, și cunoșteau foarte bine pe predecesorii lor. De asemenea, cunoșteau foarte bine tradițiile și obiceiurile romanilor, istoria lor, miturile lor etc.
Mihai Eminescu cunoștea limba română cum nu o cunoștea nimeni altul, și era familiarizat cu poeții romantici contemporani europeni, cât și cu poeții antici precum Sappho, Teocrit, Lucrețiu, Horațiu, Virgil, Ovidiu etc.

Poezia este:
- apel la referințele culturale ale unui popor, la istoria sa, la miturile sale, la religia sa, la obiceiurile sale
- apel la nuanțele limbii mai cunoscute sau mai puțin cunoscute, de-a lungul întregii istorii a limbii
A ști armonia dintre ritm, prozodie, tonalitate, și fonetica limbii, ajută enorm la compunerea de poezii.
De asemenea, poezia este deseori și un manifest politic, cultural, artistic, sentimental etc.
O poezie poate deseori avea și o învățătură morală.
Sunt multe alte lucruri care fac un poet bun, un adevărat poet, un geniu al poeziei.

Dacă vrei să te faci cunoscut, îți recomand să te faci jurnalist, iar articolele care le scrii și emisiunile radio, video etc. care le faci, să le faci pe toate într-un limbaj poetic.

| varcopisicul a răspuns:

Mergi la o editură, poate te ajută