| Ebru_8213 a întrebat:

Curiozitatebig grine ce banii sunt facuti din hartie\plastic?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Pentru ca hartia, metalul si plasticul sunt componente ieftine si asa se fac multi bani.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunt facuti numai din hartie/plastic, sunt si din metal (monezile). Hartia si plasticul(se foloseste cel mai mult acum) sunt mai usoare, mai ieftine, mai greu de falsificat si au inlocuit metalele pretioase. Numai bine!

| Hydrangeaceae a răspuns:

Ca să îţi încapă cât mai mulţi în portofel...sau ca să-i pierzi cât mai uşor din buzunar.

| Aida_3174 a răspuns:

Ca sa poata fi distrusi cu usurinta, sa poata fi contrafacuti cu usurinta si nu in ultimul rand, ca sa-i cheltui mai usor...de ce toti latesc in bancnote? ca le e lene sa caute maruntihappy!

| Parmalat a răspuns:

Pentru ca singurul material mai ieftin decat hartia sau plasticul e... aerul, dar nu poti sa faci bani din aer big grin
Tot ca o curiozitate: moneda de One Dime (10 centi) din Statele Unite nu valoreaza nici cat metalul din care e facuta laughing deci e foarte probabil ca daca strangi monede romanesti de 10 bani si de 5 bani, vei putea obtine profit din vanzarea lor pe piata internationala la cotatiile existente pentru metalul din care sunt facute laughing
Sigur, va trebui sa strangi cam un vapor de monede pentru ca sa gasesti cumparator pentru metal laughing

| ilmvision a răspuns:

Because...