Cursuri pentru minte și suflet, în martie, la Fundația Calea Victoriei

Primăvara vine cu noutăți la Fundația Calea Victoriei, care cu siguranță îți vor stârni curiozitatea și te vor face să vrei să înveți ceva nou. În martie am pregătit cursuri și ateliere interesante, adevărate delicatese culturale din domenii variate: tehnologie, artă, psihologie și dezvoltare personală, teatru, arhitectură, journaling, așa că ai ce să descoperi.

Începutul de lună este dedicat artei: din 2 martie poți afla mai multe despre imaginea femeii în artă la Între Eva şi Fecioara Maria. Ipostaze feminine în arta europeană, cu Monica Neațu, iar din 3 martie, ai parte de o interesantă Incursiune în Modernitate: literatură, muzică, artă şi filosofie cu Mario Barangea.

Te interesează tehnologia și felul în care oamenii interacționează cu ea? Vino să faci cunoștință cu lectorul Delia Panait și cu Nao, robotul humanoid superprietenos, la Human meet Robots!, din 9 martie.

Știm cât este de important să ai grijă de tine, așa că te așteptăm la o serie de cursuri speciale: Cum îmi păstrez echilibrul interior? Mecanisme defensive ale psihicului, din 9 martie cu Lidia Calciu, dar și un nou atelier de nutriție, în care Elena Tănase te învață cum să mănânci sănătos. Din 21 martie lectorul Dumitru Borțun te provoacă să îți antrenezi mintea la Introducere în gândirea critică. Continuă parcursul de dezvoltare personală la Fundația Calea Victorei cu Journal to the Self (JTTS) – scrisul ca instrument de transformare personală, cu Cristina Fabian, unde descoperi puterea vindecătoare a scrisului.

Dacă vrei să îți dezvolți creativitatea, te așteptăm la atelierele practice, perfecte pentru cei care vor să își dezvolte imaginația. Poți alege dintre atelierul de pictură botanică, cel de ilustrație de carte sau de actorie și improvizație sau, de ce nu, să participi la toate.

Întregul program al cursurilor din luna martie la Fundația Calea Victoriei este pe site sau pe pagina de Facebook.

_ _ _

Fundația Calea Victoriei este singurul loc în care te poți dezvolta cu ajutorul artei și culturii printr-o diversitate mare de cursuri și evenimente culturale și interactive. De peste 15 ani inspirăm prin arte și cultură și susținem tinerii talentați.

Am reușit să ducem o muncă de pionierat în felul în care se organizează evenimentele culturale și, în timp, am devenit o academie în cadrul căreia peste 100 de cercetători, artiști și traineri s-au format ca lectori. Ne mândrim cu peste 70.000 de cursanţi care au participat la proiectele noastre și cu peste 6000 de tineri care au beneficiat de burse (participare gratuită la cursurile preferate).

2 răspunsuri:
| mamaluicprian231 a răspuns:

Text
CSS Fonts
Font Family
Font Web Safe
Font Fallbacks
Font Style
Font Size
Font Google
Font Pairings
Font Shorthand
CSS Icons
CSS Links
CSS Lists
CSS Tables
CSS Display
CSS Max-width
CSS Position
CSS Z-index
CSS Overflow
CSS Float
CSS Inline-block
CSS Align
CSS Combinators
CSS Pseudo-class
CSS Pseudo-element
CSS Opacity
CSS Navigation Bar
CSS Dropdowns
CSS Image Gallery
CSS Image Sprites
CSS Attr Selectors
CSS Forms
CSS Counters
CSS Website Layout
CSS Units
CSS Specificity
CSS! important
CSS Math Functions

CSS Advanced
CSS Rounded Corners
CSS Border Images
CSS Backgrounds
CSS Colors
CSS Color Keywords
CSS Gradients
CSS Shadows
CSS Text Effects
CSS Web Fonts
CSS 2D Transforms
CSS 3D Transforms
CSS Transitions
CSS Animations
CSS Tooltips
CSS Style Images
CSS Image Reflection
CSS object-fit
CSS object-position
CSS Masking
CSS Buttons
CSS Pagination
CSS Multiple Columns
CSS User Interface
CSS Variables
CSS Box Sizing
CSS Media Queries
CSS MQ Examples
CSS Flexbox

CSS Responsive
RWD Intro
RWD Viewport
RWD Grid View
RWD Media Queries
RWD Images
RWD Videos
RWD Frameworks
RWD Templates

CSS Grid
Grid Intro
Grid Container
Grid Item

CSS SASS
SASS Tutorial

CSS Examples
CSS Templates
CSS Examples
CSS Editor
CSS Snippets
CSS Quiz
CSS Exercises
CSS Certificate

CSS References
CSS Reference
CSS Selectors
CSS Functions
CSS Reference Aural
CSS Web Safe Fonts
CSS Animatable
CSS Units
CSS PX-EM Converter
CSS Colors
CSS Color Values
CSS Default Values
CSS Browser Support

CSS Font Size
Font Size
The font-size property sets the size of the text.

Being able to manage the text size is important in web design. However, you should not use font size adjustments to make paragraphs look like headings, or headings look like paragraphs.

Always use the proper HTML tags, like - for headings and for paragraphs.

The font-size value can be an absolute, or relative size.

Absolute size:

Sets the text to a specified size
Does not allow a user to change the text size in all browsers (bad for accessibility reasons)
Absolute size is useful when the physical size of the output is known
Relative size:

Sets the size relative to surrounding elements
Allows a user to change the text size in browsers
Note: If you do not specify a font size, the default size for normal text, like paragraphs, is 16px (16px=1em).

Set Font Size With Pixels
Setting the text size with pixels gives you full control over the text size:

Example
h1 {
font-size: 40px;
}

h2 {
font-size: 30px;
}

p {
font-size: 14px;
}
Tip: If you use pixels, you can still use the zoom tool to resize the entire page.

Set Font Size With Em
To allow users to resize the text (in the browser menu), many developers use em instead of pixels.

1em is equal to the current font size. The default text size in browsers is 16px. So, the default size of 1em is 16px.

The size can be calculated from pixels to em using this formula: pixels/16=em

Example
h1 {
font-size: 2.5em; /* 40px/16=2.5em */
}

h2 {
font-size: 1. 875em; /* 30px/16=1.875em */
}

p {
font-size: 0. 875em; /* 14px/16=0.875em */
}
In the example above, the text size in em is the same as the previous example in pixels. However, with the em size, it is possible to adjust the text size in all browsers.

Unfortunately, there is still a problem with older versions of Internet Explorer. The text becomes larger than it should when made larger, and smaller than it should when made smaller.

Use a Combination of Percent and Em
The solution that works in all browsers, is to set a default font-size in percent for the element:

Example
body {
font-size: 100%;
}

h1 {
font-size: 2.5em;
}

h2 {
font-size: 1. 875em;
}

p {
font-size: 0. 875em;
}
Our code now works great! It shows the same text size in all browsers, and allows all browsers to zoom or resize the text!

Responsive Font Size
The text size can be set with a vw unit, which means the "viewport width".

That way the text size will follow the size of the browser window:

Hello World
Resize the browser window to see how the font size scales.

Example
Hello World