| Ivan_Raul_1995 a întrebat:

Daca ma doare gatul sa fac vocalize?
Si de ce ma doare gatul in urma vocalizelor?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu faci.
Corzile vocale sunt și ele niște mușchi. Dacă îi forțezi, te dor.
Încălzire vocală. Antrenament progresiv. Eviți rece, fierbinte, iute, tot ce ar putea să le lezeze.

| Ivan_Raul_1995 explică (pentru sadrian46):

Iar cuand fac vocalize de ce tot timpul trebuie cum s-ar zice "sa imi dreg vocea" dupa vreo 10 min de vocalize

| sadrian46 a răspuns (pentru Ivan_Raul_1995):

Când ți-o dregi, corzile vocale sunt invadate de mucus, care se eliberează ca să le protejeze.
Astfel.
1. Un medic ORL poate stabili dacă nu ai cumva laringită cronică, care necesită repaus vocal și tratament.
2. Un profesionist profesor de canto te poate apoi îndruma, cum să decurgă o ședință de vocalize ca să nu ai probleme.
De ce trebuie să faci astea?
Ca să poți să îți dezolți vocea și să nu ți-o pierzi.

| Ivan_Raul_1995 explică (pentru sadrian46):

Multumesc!