| Fernando9Torres a întrebat:

Daca vrei sa scrii, sa zicem, o carte/brosura trebuie scrisa de tine cu diacritice? Sau in momentul cand mergi la o editura ei ti-o pot modifica? Am vazut ca in word(sau wps office, cum folosesc eu) chiar daca e selectat pe romana nu modifica toate cuvintele. Cand scriu "daca" ramane asa nu se modifica in "dacă". Sau exista alta varianta de word ce are si diacriticele incluse?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La editură, dacă îți pun ei diacriticile, te costă mult.
Este program de scris cu diacritice românești.

| mihai69 a răspuns:

Ce e așa greu să setezi window$ să folosească limba / tastatura ROMÂNĂ?!? e suficient ca să poți scrie în *orice* program cu diacritice. Inclusiv aici, după cum vezi.

| cristi202 a răspuns (pentru mihai69):

E mai greu pana te obisnuiesti sa tastezi cu diacritice, de aceea unii nu le prefera pe tastatura, nici eu.

| Wr3nch a răspuns:

Da, editura va corecta manuscrisul.

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns:

Lene csf

| Werrich a răspuns:

E foarte usor sa pui diacritice, foloseste diacritice.com

| TheStrategist a răspuns:

E ușor să pui diacritice.

Răspuns utilizator avertizat