| anonim_4396 a întrebat:

Dati-mi va rog o carte buna, pe care ati citit-o si v-a placut. Ceva ca si Jocurile Foamei, romane politise sau sa semene cu filmele Remember me, A walk to remember, Never let me go, Black Swan. adica si ceva psihologic si /sau de dragoste, multumesc.

2 răspunsuri:
| GeoooG a răspuns:

Misterul lui Edwin Drood de Charles Dickens

| Leocerba a răspuns:

Daca doresti sa semene cu "The Hunger Games" atunci clar trebuie sa citesti "Battle Royale" a lui Koushun Takami. Seamana destul de bine, eu cred ca autoarea Jocurilor s-a inspirat consistent din subiectul asta. Si tot ca si "The Hunger Games", "Battle Royale" a devenit imediat film. Unul pe care Quentin Tarantino l-a laudat cu fiecare ocazie, dar stim ce infometat e Tarantino dupa scenele de violenta abstracta dusa pana la grotesc. Cartea e mai buna ca filmul, si o poti gasi pe net in format pdf.