| laladada a întrebat:

Dau funda.Stie cineva care e melodia(din comunism) ce contine urmatoarele versuri :

"Suntem copiii patriei iubita

Si dorim sa-si vada visele implinite

..Calea ne-o arata un brav conducator un iubit parinte calauzitor.

..Si cinstim exemplul mamei iubitoare care ne indruma pasii catre soare

E de la minutul 12:34 la 13:53 https://www.youtube.com/watch?v=C9XpuvrfXE8

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Mi se pare o melodie classic rock sau chiar western, posibil chiar spaghetti western pe care nu pot pune degetul in momentul asta si care au fost puse versuri de propaganda comuista

iar google nu stie absolut nimic de versurile alea!
deci a fost si o chestie momentana undeva pe la sfarsitul anilor 60 (toate genurile muzica/film pe care le-am descris mai sus sunt tipice anilor 60)

si presupun sincer ca fara versuri shazam si-ar da seama care e melodia sad

| laladada explică (pentru Bizon95):

Pare foarte plauzibil ce spui, eu ma gandeam c-ar fi o poezie comunista, dar dupa cum ai mentionat si tu, e de negasit.

1 răspuns: