| EyesSad17 a întrebat:

De ce artisti (pictori,actori,dansatori,cantareti,fotografi...etc) sunt in general sensibil ?sau mi se pare mie
am observat in general ca artisti sunt emotivi si sensibil ^^dau funda ^^

Răspuns Câştigător
| Reiki a răspuns:

Pentru ca altfel nu s-ar putea transpune in rolurile jucate de ei - actorii,cantaretii,dansatorii - sau nu ar putea crea atatea frumuseti - pictorii,fotografii. O persoana foarte rationala care nu simte si cu sufletul tot ceea ce este in jur,pana in cel mai mic amanunt - ceea ce de multe ori scapa oamenilor "normali". Un pictor - ca exemplu - vede,simte miscarea petalei unei flori pe care o transpune apoi panza sub forma unui tablou excelent. Un dansator simte muzica in primul rand cu sufletul,o traieste prin fiecare fibra a fiintei sale, un actor trebuie sa simta ceea ce simte si personajul interpretat de el - uneori sunt personaje negative, total opuse cu firea celui care interpreteaza - pentru a fi verosimil si pentru ca interpretarea lui sa fie "naturala" si credibila.

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Pentru a genera arta este nevoie de trairi puternice si profunde pe care nu oricine le poate avea.Sensibilitatea este conditia sine-qua-non a artistului.Pe langa ea insa este nevoie si de alte calitati.

greece12
| greece12 a răspuns:

Pentru ca ei gandesc si cu sufletul...

| Holocaust a răspuns:

în general,că restul' le maschează.Sper că nu te referi prin sensibilitate,doar la dragoste şi chestii de-astea lipicioase. Taletul ţine de orice sentiment în parte,fie iubire,fie ură. Acum nu ştiu cât de emotiv era Dali sau Picasso...şi ca să luăm şi din domeniul muzicii, Marilyn Manson, dar fără ceva sentimente existenţiale nu făceau nimic.^^

| ʌɲɗɾєɱʌɾɣ a răspuns:

Parerea mea este ca daca esti artist, n-ai cum sa fi altcumva decat sensibil. Aceasta sensibilitate ii face sa fie mai buni in ceea ce fac...Sunt artisti.
Sper ca m-am facut inteleasa. big grin

| greenmoon a răspuns:

Artistii reprezinta sentimente si redau lucruri in forme ce-ti incanta ochii si simturile, doar daca le intelegi, pentru ca de multe ori au la mansarda un procent ceva mai mare de complexitate. Iti poti imagina un artist adevarat pe o scena superficiala? Fara acel ceva, sclipirea ce se numeste sensibilitate, incercarile lui ar fi precum niste pietre nefericite.