| tonyc7 a întrebat:

De ce austriecii nu sunt interesati sa faca parte din Germania, din moment ce vorbesc germana si se invecineaza cu Germania, deci teoretic sunt tot parte a poporului german?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce ungurii din Romania nu pleaca in Ungaria? Din acelasi motiv pentru care nu o fac si austriecii.
Nu fac ura de rasa, Doamne fereste!
Am prieteni unguri din Alba si Tg Mures. Baieti de nota 10.

| tonyc7 explică (pentru darrio2007):

Nu ai inteles intrebarea. E vorba de unirea celor doua tari.

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns:

Pai și cu elvețienii și belgienii care vorbesc germana?

| johnnny123 a răspuns:

Pentru ca nu au nevoie. Se descurca extrem de bine ca natiune suverana, iar la PIB-ul pe cap de locuitor sunt mai sus decat Germania.

| CostinAlamariu a răspuns:

Pentru ca au o cultura si o istorie diferita. Plus religie. Austriecii si bavarezii sunt catolici spre deosebire de nordul Germaniei care e protestant.

| Zuzu1991 a răspuns:

Pe dracu', copiaza de la jermani tot, exemplul cel mai tampit e neincrederea fata de google, pana acum vreun an nu exista nici in jermania nici in Austria google street view, acum in sfarsit austriecii au dat voie si jermanii mai timizi, numai in cateva orase

| NunuNini a răspuns (pentru Zuzu1991):

Exact! Si eu ma intrebam atunci de ce fix aceste 2 tari nu apareau in street view. Dar nu e neincredere in Google, ci o protectie mai degraba.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru NunuNini):

Nu, e chiar neincredere, sora mea locuieste acolo si m-a intrebat de mai multe ori ce poate sa "vada" google, si nu vrea sa accepte ca poate vedea tot, indiferent daca incerci sau nu sa te protejezi
si are cont de mail la o firma RAPCIUGOASA din Austria, care are limita mica de spatiu si intotdeauna are mail-ul plin si pierde email-uri, ei bine, cand i-am propus google nici nu a vrut sa auda
iar astea nu sunt ideile ei...

| Werrich a răspuns:

Hitler a anexat Austria la Germania la 12 martie 1938.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Anschluss

| Werrich a răspuns:

Si cei din Republica Moldova vorbesc limba romana dar doar 15% vor unirea cu Romania.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Werrich):

Da,au avut grija sovieticii sa-i rusifice prin deportări de populatie.
Si acum tot Moscova face jocurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Istorie diferita, Germania in forma de azi isi are radaciniile de la regiunea numita Prusia (nordul germaniei de azi, si zona baltica) ulterior Invaziei lui Napoleon a gasit scuze sa inghita restul statelor germane mai mici, Insa Austria nu era stat mic deloc, prin casnicii aranjate Familia Regala a ajuns sa controleze jumate din Europa : de la peninsula Iberica, Italia pana in estul europei.

Răspuns utilizator avertizat