| Ivan_Raul_1995 a întrebat:

De ce cand urc pe nota Si si Do mi se tensioneaza vocea?

5 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Nu ai suficient antrenament. De ce nu-ti gasesti un profesor de muzica pentru a te ajuta?
Pe TPU nu gasesti asa ceva, si chiar daca e cineva care are idee despre muzica ii este imposibil sa te ajute atata timp cat nu te aude.
La un instrument mai merge sa fi autodidact dar cu vocea e foarte greu, mai ales daca nu ai ureche muzicala.
Din ce-am vazut prin intrebarile tale ( ca apar cate 5 de la tine pe pagina ), ai 14 ani, deci nu e prea tarziu sa-ti gasesti un profesor care sa te indrume corespunzator.
Acel profesor are probabil si un pian sau un instrument care te va ajuta. Sa stii ca orice artist vocal stie si un instrument cel putin ( de obicei pian, chitara ) si multi se antreneaza cu unul langa ei, pentru a se corecta la anumite note. Nu zic sa inveti un instrument daca nu vrei, dar macar asa vei stii sigur daca atingi nota respectiva sau nu. Daca nu ai o ureche bine formata, s-ar putea sa te pacalesti si sa crezi c-ai atins anumite note, cand de fapt nu e asa.

| Ivan_Raul_1995 explică (pentru Ineys):

Invat sa cant la chitara iar cu profesor nu stiu mi rusine sa zic ca sa ma duca parinti la canto ca ei sunt pe principiu ca daca nu ai talent degeaba faci si vocalize sau cantat le fac cand sunt singur acasa si m-am gandit sa le mai propun o data sa ma duca la canto cand incepe liceul peste 2 luni si in alea 2 luni sa imi mai imbunatatesc vocea asa poate i-as convinge ca ar merita

| Ineys a răspuns (pentru Ivan_Raul_1995):

Spune-le parintilor tai ca muzica e 99% munca si 1% talent. Sau spune-le macar sa te lase o perioada si apoi sa discute cu profesorul sa vada daca ai potential.

| Ivan_Raul_1995 explică (pentru Ineys):

Om multumesc mult!

| Ivan_Raul_1995 explică (pentru Ineys):

Azi am exersat de la 8 am cantat si am facut vocalize + chitara aproape ca nu mai am tensiune in Do si Si