| suntcuriossastii a întrebat:

De ce Crăciunul se comercializează? Nu pricep ideea, detalii pls.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca materialismul, curvia, prostia, consumul in prostie este scopul cica al civilizatiei moderne in loc sa fie iubirea, empatia

| Andreeush a răspuns:

Pentru ca lumea din ziua de azi se gandeste cum sa faca profit, cum sa scoata cat mai multi bani.

| johnnny123 a răspuns:

1) Nu există absolut nici o dovadă istorică ce atestă că 25 decembrie este ziua de naștere a lui Isus

2) "Moș Crăciun" în forma cunoscută astăzi a fost inventat într-o carte de copii din secolul XIX, și apoi preluat și popularizat de compania Coca-Cola prin reclamele sale de sărbători din anii '30

În concluzie, Crăciunul este o sărbătoare 100% inventată, a cărei imagine a fost atent și intens cultivată de marile companii.

Din păcate trăim intr-o lume în care se comercializează lucruri mult mai grave decât Crăciunul. Se comercializează viețile oamenilor, sănătatea oamenilor, libertatea. Comparativ cu acestea, comercializarea Crăciunului mi se pare o problemă minoră.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

De ce nu?

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Pentru ca traim intr-o lume capitalista, totul se comercializeaza, de ce Craciunul ar fi o exceptie?

| vladorcolac a răspuns:

Pentru ca Dumnezeul de azi(Banul) a zis corporatistilor si bisericii : Prostiti idiotii sa obtineti cat mai multi bani de la ei, cu cat mai multi bani obtineti cu atat mai putin pentru ei, cand ei au suficient de putini, atunci sunt usor de controlat, manipulat. Sarbatorile sunt afaceri bune, la fel ca razboaiele. Plus Craciunul nu e o sarbatoare crestina deloc, taierea porcului e de la daci, bradul impodobit si cadourile sunt de la nordici, bradul era inchinat lui ODIN, care zbura pe cer intr-o sanie si aducea cadouri celor vrednici. Pastele la fel, sarbatoare sumeriana, pentru zeita Ishtar, sarbatorita prin vopsirea oualor si iepuri ce reprezinta fertilitate. De obicei se faceau orgii sexuale uriase, insa biserica a scos partea asta si a lasat doar ce e plictisitor