| Ødegaard a întrebat:

De ce e mobila veche atat de frumoasa si rezistenta?

4 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Mereu tot ce e vechi e mai bun decat ce e nou in ziua de azi.

| Vântulalb a răspuns:

E rezistenta pentru ca se facea din lemn masiv, bine uscat in prealabil. Conta si tehnica de lucru pe care nu o cunosc. Si designerii gandeau altfel. Faceau lucruri frumoase.

| Cobi24 a răspuns:

Mobila veche se facea din lemn masiv, adica lemn natural, nu ca in ziua de astazi cand mobila se face in special din resturi din lemn si rumegus presat pentru a da impresia ca este lemn, dar de fapt nu este lemn natural. In trecut nu prea se tinea cont de distrugerea padurilor si prin urmare lemnul se folosea la greu, de aceea mobila este mai rezistenta si mai frumoasa.

| Vântulalb a răspuns (pentru Cobi24):

Dar ia in calcul reversul: pentru ca mobila era mai rezistenta, tinea 100 de ani si mai bine, asa ca nu se taia padurea masiv ca acum. Parintii meu au de la bunici mobila. E in stare perfecta. De aia spun de suta de ani.