| Revoluționarul a întrebat:

De ce e Mona Lisa frumoasă?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca are o față simetrica

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că așa se zice. Că zâmbește șmecher.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Te referi la Lisa Gherardini sau la tabloul ei?

Daca la ea, pentru ca... natura.
Daca la tablou, pentru ca "ea" si pentru ca nimeni nu s-ar uita la un tablou urat. Asa ca a fost desenat cat mai frumos big grin

| T0T a răspuns:

Pentru că am citit acum ceva timp un articol în care unii au ajuns la concluzia că are o privire răutăcioasă.

| Dismally a răspuns:

Cine a zis ca e frumoasa? big grin

| Zuzu1991 a răspuns:

Wow, uneori ma mir pe mine insumi, cum "ghicesc" ce intreaba unii
cred ca tipul vrea sa stie de ce pictura aia e asa de apreciata

ei bine, din cauza zambetului misterios care e FOARTE greu de prins in pictura

| Iote a răspuns:

A spus cineva ca este frumoasa? Poate cineva care nu stie despre ce este vorba. Mona Lisa este misterioasa. Pentru zambetul sau misterios.

| BloodyLips a răspuns:

Nu este considerata frumoasa. Este o pictura speciala pentru ca ilustreaza o femeie obisnuita, care nu e de sange nobil sau o figura religioasa. A pictat-o fara podoabe care sa distraga atentia, simpla, astfel incat privirea sa fie atrasa de fata ei. In principiu e apeciata pentru modul in care Da Vinci a reusit sa ii redea expersia fetei, un zambet misterios, dar si pentru faptul ca a folosit perspectiva, un concept nou pentru acele vremuri. Era un portret foarte valoros pentru Da Vinci deoarece acesta a fost mereu in posesia lui, pana la sfarsitul vietii. Mai tarziu s-a descoperit, conform unui autoportret facut de Da Vinci, ca trasaturile Giocondei sunt foarte asemanatoare cu ale lui si implicit cu ale mamei sale, astfel incercand criticii de arta sa explice efectivitatea pictorului fata de aceasta pictura si atentia pe care a acordat-o detaliilor. Pictura a inceput sa fie considerata mult mai valoroasa decat ar merita prin sec. 20, imediat dupa ce a fost furata si regasita.

| Fabianaa a răspuns:

Personal, consider Mona Lisa un tablou hidos. Singurul lucru frumos la tabloul ala e importanta lui culturala

| Vlad_Raicu_1996 a răspuns:

Ca sa nu fie urata.

| Jugoslavije a răspuns:

A baut formol