| Gheorghe_Bucalete_1954 a întrebat:

De ce este acea tendinta de a citi altfel decat sunt scrise cuvintele ca: albea, se citeste albeea; nivea se citeste niveea; forta motrica se citeste forta motrice?

4 răspunsuri:
| Dandinelle a răspuns:

Nivea - este un nume de brand, atunci il citesti cum este brand-ul citit. ca si Schwarzkopf - nu l-ai citi șvarțcof daca nu ai fi auzit reclamele ci l-ai citi litera dupa litera cum se citeste in romaneste.

albea? de la verbul a albi? sau a decolora? daca asta este, nu se citeste albeea.

Forta motrice -asa vine denumirea ei din franceza.

| Raven a răspuns (pentru Dandinelle):

Se referă probabil la Fiat Albea, care, ca și Nivea, se citește albeea.

| Dandinelle a răspuns (pentru Raven):

Merci de info happy

| TristanTzara a răspuns:

Tendința de a citi cuvintele cum se scriu, e citire fonetică. Citirea altfel decât se scriu, poate fi numită citire non-fonetică, deși nu știu (și n-am găsit) dacă există un cuvânt mai bun.