| Ivan_Raul_1995 a întrebat:

De ce imi vibreaza vocea cand cant?

5 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Din cauza corzilor vocale. Asa functioneaza vocea, prin vibratia corzilor vocale.

| corolav a răspuns (pentru Ineys):

La lucrul pe voce cel mai important lucru este respirația, exercițiile de respirație. La fiecare ședință de vocalize.
Inspirați adînc și eliberați cu zgîrcenie aerul din plămîni.
Foarte multe exerciții de respirație.
Astea se fac chiar și 20 - 25 de ani.
Nu vă grăbiți să cîntați de la primele lecții de canto.
Și apoi, după respirație, foarte importantă este impostația, așezarea vocii în mască, adică între nas și sub maxilarul de sus.
Vocalizele de început se fac pe vocale însoțite de consoane, ma - me - mi - mo - mu sau re - a - re.
Apoi pe vocale ținute, pedale deci, combinate ca aplicații ale exercițiilor de respirație.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Salut!

Vocea iti vibrează din cauza lipsei de antrenament. Cu timpul, ai sa vezi ca va începe să sune mai clar.

happy

| ChawChaw a răspuns:

E ceva de la corzile vocale, nu e ceva grav