| therock_5828 a întrebat:

De ce in dreptul muntiilor Zarand nu exista dealuri si direct campie.

1 răspuns:
| dudae2 a răspuns:

Din cate stiu eu, muntii Zarandului s-au format prin cutarea si inaltarea scoartei terestre in timpul orogenezei alpine, iar campia din apropiere este formata prin acumularea de aluviunii. Deci este o diferenta intre modul de formare a campiei si a muntelui.
Majoritatea dealurilor s-au format prin acumularea de aluviuni, iar aceste dealuri nu au fost formate deoarece nu au fost acumulate destule aluviuni si s-a format campie. Sper ca te-am ajutat. Funda?