| cookie_6708 a întrebat:

De ce in romanul"Hronicul si cantecul varstelor" Mama si Tata sunt scrise cu majuscule? Care ati citit si stiti o explicatie concreta si adevarata.

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Sa nu uitam ca Blaga este si filosof pe langa faptul ca e poet; prin urmare Mama si Tata sunt, in viziunea filosofica asupra lumii, entitati primordiale, izvoratori de viata.Mama e matrice a vietii, simbol al fartilitatii, Tatal e simbol al procrearii, al posesiei, al dominatiei, al valorii.In timp ce mama reprezinta casa, stabilitatea, vatra, tatal reprezinta capetenia, autoritatea; amandoi reprezinta capatul de drum al unei generatii ce pleaca in viitor dinspre ei.

6 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Buna,
Autorul a ales sa scrie termenii cu majuscule intrucat parintii au avut o mare insemnatate pentru acesta, el considerandu-i unici si atribuindu-le aceste denumiri spre a sustine ideea mentionata.
Aceasta ar fi singura explicatie. Sper ca te-am ajutat!

| VariantaVerde a răspuns:

Deoarece sunt cosiderate de cel care a scris cartea nu mai stiu exact cum il cheama... ii considera pe parintii icoane viihappyam inv la scoala:d. fundabatting eyelashes

| cookie_6708 explică:

Nu e asta straight face
am dat si eu acelelasi raspunsuristraight face
alte pareri?big grin

| Violent a răspuns:

Deoarece Lucian Blaga ii considera pe parintii sa-i ca pe ceva divin, cel mai scump lucru din lume.Eu asa consider. Sper ca o sa te ajute raspunsul meu! Funda?

| InoKo a răspuns:

Naratorul a ales sa nu pronunte numele parintilor in schimb a ales sa le scpuna cu majuckule Mama si Tata pentru ca ei iau dat viata si avea un respect profund pentru ei. ii iubea f mult si ei erau f mindri de dinsu.In viziunea lui ei erau cele mai sfinte persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca el ii socoate mai mult ca parinti