| metroid005 a întrebat:

De ce liderii statelor de drept trebuie sa isi aiba discursurile scrise pe coli? De ce nu vorbesc liber fara niciun fel de fituica in fata audientei?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca, pe moment, nu ar sti ce sa spuna. Unii se incurca si cu foile in fata. Darmite fara ele.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O! Asta nu-i nimic. Vad elevi care spun poezii de 5 strofe si le trebuie coala cu poezia. Am vazut asta la 1 decembrie. Si la aia s-a incurcat unul. Oamenii sunt (pe zi ce trece) tot mai retardati.

| Violleta2022 a răspuns:

Discursurile se pregatesc minutios inainte de a fii prezentate publicului, pentru a nu uita ceea ce-i important sa spuna cel care tine discursul.
Nu se mai scriu demult pe foi, totul se face pe computer si apare automat pe promter.
Uite aici cum se foloseste un tele-promter:
https://www.youtube.com/watch?v=q2m8_VV_Ly4

| sierra1 a răspuns:

Nu toți au talent oratoric - asta e o charismă rară!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Declarațiile publice sunt foarte importante la acele nivele. Cuvinte sau idei exprimate greșit pot avea consecințe politice grave. Persoanele cu o cultură solidă și cu o experiență mai mare a discursului în fața publicului pot să vorbească liber. Alt motiv este că un discurs scris înainte poate fi apoi livrat mau ușor apoi către mass media.