| anonim_4396 a întrebat:

De ce majoritatea persoanelor de etnie rromă își vopsesc locuințele în culori vii (mov, roz verde) pe exterior dar și camerele din interior?
E o preferință sau doar tradiția?

Răspuns Câştigător
| AnnaMariaaa a răspuns:

Pentru ca asa le place, nu cred ca exista o explicatie exacta, asa le place lor sa traiasca sa fie mereu veseli, sa vada toata lumea, sa atraga atentia.

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

La fel fac si mexicanii sau hispanicii in general laughing banui ca asa is invatati,cand locuiesti de mic intre oamenii asa, care au locuinte asa, totu ti se imprima si te face sa iti placa si tie.

Merg prin oras si cand apare o cladire asa colorata deja stii, cladire mexicanca, cu mexicani laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lasă tu că dacă se rezumă doar la un vopsit e bine. Am văzut la unul pe palat atârnând ditamai afișul cu, ei bine... el. Dap. Omul și-a făcut un selfie și l-a pus pe zidul casei, de jos până sus. Îl vezi gigant acolo. De fiecare dată când trec prin zonă, stau și mă holbez câteva secunde. Nici măcar afișele cu "Votați Băsescu" din copilărie nu m-au marcat așa.

| EcceHomo a răspuns (pentru anonim_4396):

Zâmbește larg cât să i se vadă toți molarii din haur? laughing

| anonim_4396 explică (pentru EcceHomo):

laughing)) Culmea că mă tot gândesc la fața lui de când am scris răspunsul. Chiar nu îmi dau seama dacă avea șapcă în cap, o batico-eșarfă legată șmecherește, așa cum își mai pun ei, sau pur și simplu era tuns scurt și creierul meu le cam potrivește pe toate acum.
Nu-mi amintesc nimic de gură laughing))) Dar nu era totuși unul tinerel, deci tot ce e posibil... Ciudat e că abia aștept să mai trec prin zonă să mă lămuresc. E un gând obsesiv ăsta. Aș face și poză, dar mi-e frică să nu mă vadă careva și să iasă la mine. Ce le-aș putea spune în situația asta? laughing))

| EcceHomo a răspuns (pentru anonim_4396):

Calm, boss, fac o poză și m-am tirat. Să moară familia mea dacă nu semeni cu Ambre Muscadin, și mama e moartă după el. big grin

| anonim_4396 explică (pentru EcceHomo):

Ambre Muscadin laughing Mă omorâși de tot cu partea asta laughing Și să mă întrebe bossul cum e Ambre ăla și eu să-i zic "puai! arată... parfum" laughing

Hai că până diseară mă pun la autobuz, că nu mai pot aici. Am și planul făcut, știu ce să zic, toate bune și frumoase.

| Vasile2003 a răspuns:

Opulență...vor să iasă în evidență... unii își fac casele in funcție de câte turnuri are vecinul, pentru a face mai multe rolling on the floor)

| Pnin a răspuns:

Lipsa de bun gust le e caracteristica principala