| suntcuriossastii a întrebat:

De ce oamenii din somalia nu au ce manca si sunt pe cale de moarte mai toți? Puteți sa mi detaliați va rog? Nu stiu cauzele si consecințele acestei probleme. Mulțumesc!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema este de nivel mondial:
In tarile "dezvoltate", oamenii arunca zilnic cantitati uriase de alimente, ce le sunt in PLUS.
"Economia" mondiala (bogatia unora) este crescuta pe baza fortei de munca ieftine.
Nu degeaba se spune "banii sunt ochii Dracului".

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

"In tarile "dezvoltate", oamenii arunca zilnic cantitati uriase de alimente, ce le sunt in PLUS."

Da, doar ca nu le-au obtinut gratuit, au platit pentru ele. Multe dintre ele provin din resursele/munca celor din tarile subdezvoltate. Daca astia s-ar limita sa cumpere doar ce consuma ar scadea cererea si implicit pretul, ceea ce ar duce la nevoie de muncitori mai putini si salarii mai mici acolo de unde provin.
Indirect "risipa" asta e benefica alora.

| Bula a răspuns (pentru Holiday):

Pentru a demonstra ca eu am dreptate: migrantii economici NU VIN DEGEABA in tarile dezvoltate, ci pentru a primi din surplusurile lor, ca ajutoare sociale (NU neaparat sa si munceasca).

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

La asta exista solutii, nu? Pe de o parte selectia mai atenta a celor acceptati, iar pe de alta parte, taierea ajutoarelor pentru cei care nu vor sa produca.
Pana la urma vad ca ai depistat care e de fapt cauza situatiei in care se afla. Adica greata cumplita de educatie care produce multiple efecte negative si scarba cronica de munca a majoritatii lor. Ca de fapt asta e problema lor.

| Bula a răspuns (pentru Holiday):

Eu nu am inteles, cum poate costa la noi in tara, de exemplu, un kilogram de citrice sub 1 USD, iar cei care le produc mor de foame? Isi vand ieftin produsele sa-si cumpere si ei telefoane mobile "destepte", care-s la moda sau isi cumpara mancarea mai scump decat productia proprie?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Problema nu e in somalia, e in majoritatea africii si a altor state nedezvoltate din pricina conflictelor, coruptiei, lipsei resurselor naturale etc etc

| GirlOnline81 a răspuns:

Cauzele sărăciei in Somalia sunt nenumărate. Somajul, salariile extrem de limitate, schimbările climatice ( de la inundații la seceta), lipsa apei potabile și a unui guvern central care sa mențină legea și ordinea, toate combinate au dus Somalia la sărăcie.