| StrongHeart a întrebat:

De ce sunt blocurile comuniste atat de urate?

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poate multi nu stiu, dar dupa anii 1960, in multe tari din lume s-au construit blocuri de locuinta, asemanatoare (inclusiv in SUA, Franta, Germania Federala etc.)
Diferenta majora a fost ca, in occident s-a pus mai mare accent pe aspectul vizual a oraselor si fatada blocurilor a mai fost reconditionat, periodic. La noi s-a facut reabilitare doar la orase mai mari, multe fiind renovate doar la 30-40 ani dupa construire (sau nici pana azi).

| darrio2007 a răspuns:

La primul cutremur mai mare care crezi ca se darama, cele comuniste sau cele care sunt frumoase si sunt facute cu „meseriasi" platiti prost?

| StrongHeart explică (pentru darrio2007):

Nu ma refeream comparativ cu cele noi, ma refeream cu blocurile noi din ziua de azi, care intr-adevar, multe din ele sunt prost facute firme suspecte, aparute peste noapte, cu materiale ieftine.
Ce am vrut de fapt sa intreb, e de ce nu s-a pus accent si pe aspectul exterior.

| darrio2007 a răspuns (pentru StrongHeart):

Pentru ca se faceau la viteză.

| Hammurabi a răspuns (pentru darrio2007):

Primul normativ antiseismic românesc (P13) a apărut în 1963. (și a fost și îmbunătățit de multe ori în anii următori, până a ajuns ce trebuie, prin 1970).
Așa că, ce siguranță mai mare crezi că poți avea în blocurile comuniste construite înainte de 1970? (care sunt destule în București, multe din ele fisurate în 1977 și consolidate de multe ori în grabă și cu costuri minime)

| relian a răspuns:

Is urite pentru ca nu sunt ingrijite, nu-s vopsite, fiecare ifi face balconul in felul lui si etc.
Blocurile is viitorul, deci in viitor blocuri vor fi, asta daca creste f mult populatia.

| ReddY25 a răspuns:

Asa se făceau pe vremurile respective

| Brizbriz a răspuns:

Incercau sa impuna "egalitate", adica in traducere, sa uniformizeze tot

| oglindasultanului a răspuns:

yawn pentru ca.(n-am eu chef de texte lungi in caz ca se observa ceva ciudat) Pe vremea aia, relatiile internationale erau organisate diferit, fiecare lider trebuia sa-si aleaga o cultura, sa semene cu prietenii, si sa fie totusi unic. Iar asta arata capabilitatea de la vremea aia, si preferintele lor pentru design.

| Crackman a răspuns:

Au fost facute pentru eficienta nu look

| RxTx a răspuns:

Au fost făcute special ca sa se simtă oamenii un nimeni de înlocuit
Elena Ceaușescu spunea despre oamenii care locuiesc in blocuri ca sunt doar niste viermi suspendați in aer

Chiar si astăzi am auzit de la un milițian bătrân expresia ca
:"
astia ce locuiesc in blocuri sunt niste nimeni si niciodată nu su dreptate si mereu trebuie sa fie ei cei vinovați daca ar fi sa se împartă dreptatea între unul care locuiește pe pământ și are ferma lui si cel ce locuiește la bloc
Ca cel ce locuiește la bloc este un vierme suspendat in aer

Pe cand cel ce are ferma lui are dreptate in orice fel de conflict cu un vierme"

| blackann a răspuns:

Ce intrebari pui……rolling eyes

| StrongHeart explică (pentru blackann):

N-am zis ca sunt de nelocuit, doar ma intrebam cum au fost gandite de arata asa de..trist sad

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Pentru ca asa a fost si comunismul. Si pentru ca nimeni nu trebuia sa fie fericit, toata lumea trebuie sa fie apasata pe suflet de ceva. De aia sunt asa urate. Dar lasa ca nici alea noi nu-s mai frumoase.

| Editocroci a răspuns:

Pentru ca sunt facute de proşti la plesneală.

| alexandradlr a răspuns:

Unele chiar mi se par frumoase. Cele care nu sunt recondiționate, intr-adevar, dar dacă le reface fațada arata foarte bine.

| Amethyst01 a răspuns:

Pentru ca nu sunt reconditionate si pentru ca au fost construite asa fel incat sa fie eficiente.

| Slovcehov a răspuns:

Le-au facut in sila

| InseinMft a răspuns:

Suntem inapoiati