| skydi a întrebat:

"De cînd salcîmii…"

Pe cînd trist s-a făcut pe pamînt
Spre lună sîngeraţi cînd urlă cîinii
La margine de jale şi nici un gînd
Amor nici nu e, uscîndu-se de cînd salcîmii…

Cu fruntea în jos în camera rece…
Osteniţi nu pot adormi, batrînii…
În geam demult, nimeni nu mai trece…
De cînd flori nu mai plîng salcîmii…

Trădare, ameţitoare durere...
Din lacrimă, izvor plîngînd...
Uşa sufletului nu se mai vede
De cînd nopţi aud tot plouînd...

Pe suflet amar, stropi reci şi grei...
Visez şi plîng, dimineţi în ceaţă...
Se prefac în gheaţa, pe ochii mei...
Apoi în piatra grea, pe faţă...

P. S E creatie proprie.Am asezat rinduri care au izvorit in adancul inimii...

2 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

"De cand salcamii floare nu mai plang..."ar fi ideea poetica a versurilor tale si e foarte inspirata! Nu pot spune ca,in intregul sau, poezia ar fi desavarsita, insa nici de respins nu e atata vreme cat reuseste sa transmita o anumita stare:cea de tristete provocata de o anume dezamagire in dragoste.As face cateva observatii legate de unele stangacii in versificatie precum si de vocabularul folosit :
-rima uneori e,alteori nu; masura e aproape inexistenta;
-imaginea din al doilea vers cea despre "cainii sangerati" e prea dura pentru aceasta poezie ce transmite tristete dar nu revolta sau acuza la adresa "tradatorului"; poate ai reduce din duritate daca ai atribui epitetul lunii si ai spune"luna insangerata"stiut fiind ca,in unele nopti,luna se iveste rosie pe cer;
-si imaginea cu prefacerea lacrimilor in "piatra grea pe fata" e putin cam prea apasatoare putand trimite cititorul cu gandul la moarte,ceea ce ar face atmosfera mai apasatoare decat o sugereaza restul.
In cncluzie,poezia mi se pare foarte reusita,dovedeste sensibilitate, inspiratie, capacitate de a imbraca o stare sufleteasca in cuvinte.Imi plac mult unele sintagme sau chiar versuri,precum"la margine de jale","Usa sufletului nu se mai vede..."De lacrimi? De ploaie? As zice ca esti un poet autentic, muza pare a te sluji cu abinegatie, doar ceva mai multa truda pentru slefuirea formei si totul va fi in regula si pasibil de publicare.Te felicit si-ti doresc mult succes!

| trista_5619 a răspuns:

Foarte frumos skydi! bravo, ai talent! din partea mea multa lauda si succes mai departe. imi place poezia ta, si te rog sa mai scrii sa nu lasi balta talentul tau. apropo, si eu compun poezii, numai ca nu le-am publicat, dar o sa incerc sa mi le copii din carnet si o sa le arat tuturor. totusi esti bravo! adeseori multi compun poezii in timpul sau in urma unei tradari, pierderi, suferinte. ceea ce faci imi place, e bine!