| STF94 a întrebat:

De curand m-am apucat sa pictez in ulei dar inca am cateva neintelegeri. Stiu ca uleiul se usuca mai greu. Cum se procedeaza daca vreau sa fac un strat mai gras? (Ce insemna gras ca si cantitate, se toarna uleiul in vopsea sau pur si simplu inmoi pensula mai agresiv in ulei) daca ma apuc sa pictez trebuie sa fac o parte din desen dupa care sa ma opresc si sa ma apuc iar dupa ce se usuca?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu astepti sa se usuce cu ulei. Eu imi fac primele straturi cu acrilice si dupa cu alea in ulei doar le faci blend si nu mai pui peste decat daca astepti o saptamana