| Asuky a întrebat:

Deci,stiu ca suna cam ciudat, doar ca as vrea sa invat japoneza, macar putin intr-un mod mai repede.

Cine stie care dintre sistemele de scris sunt mai intalnite in scrierea japoneza(ex. Kanji, hiragana)?

Dau funda

2 răspunsuri:
| Atim a răspuns:

Buna! Eu invat japoneza de cam 5 ani, deci vorbesc din experiență proprie. Ca sa poti comunica scris ai nevoie de toate cele 3 alfabete.

Kanji folosesti pentru a scrie majoritatea cuvintelor, nu poti folosi doar hiragana pentru ca in limbaj scris unele cuvinte nu pot fi diferențiate. De exemplu ame dacă il scrii 雨 are un sens, daca il scrii 飴 are altul. Scriind あめ persoana cu care vorbesti trebuie din context sa inteleaga la ce te referi.

Hiragana e necesara, fara hiragana degeaba stii kanji pentru ca nu poti lega propoziții, folosi adjective sau conjuga verbe.

Uite un exemplu:
Kono ringo wa akai desu.
この林檎は赤いです。
Acest măr este roșu.

Într-o propozitie atât de simplă am folosit 3 kanji si 5 hiragana.

Mai ai și katakana, dar astea le vei folosi mai rar. Iti vor fi necesare cand vei folosi cuvinte straine (nume de tari, persoane, companii).

Japoneza e o limba foarte usoara ca gramatica, singurul lucru complex e scrierea, dar nu vei putea comunica daca nu o inveti.
Iti recomand manualele "Japanese from zero", explica foarte user si au multe exercitii practice. Autorul are si canal pe YouTube unde da lectii dar sunt de un nnivel mai avansat, la inceput trebuie sa o iei cu bazele. Invata intai hiragana si katakana si cuvinte de baza si dupa ce ajungi sa vorbesti macar conversational si poti scrie si citi hiragana si katakana cursiv apuca-te de kanji. Ia-le pe rand, altfel le vei amesteca

| zXYXz a răspuns:

Hiragana e cel mai usor si cel mai intalnit... dar daca vrei sa inveti sa citesti trebuie sa inveti toate 3 alfabetele... eu am renuntat la asta cand am descoprit kanji laughing