| Ciprian20047 a întrebat:

Doresc sa trec de la fotograf amator la fotograf profesionist! M-ar interesa care ar fi minimul de investie si ce echipament trebuie sa achizitionezi?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ce aparat ai? Si ce obiective?
Pui problema gresit.
Daca ai fi fotograf amator in cautare de scule mai bune, ai sti deja singur, mai bine decat oricine, ce vrei si ce ai nevoie pentru cadre mai bune.
In functie si de ce cadre vrei sa tragi. (peisaj, arhitectura de exterior, portret, fotografie de studio, sport, fotoreportaj, natura salbatica, etc).

De exemplu pentru fotografie de studio ai nevoie de un obiectiv de 50 sau 60mm, f/3.5 sau mai mic (f/4.6, f/5.6) (pentru ca vei folosi si lumini).
Daca te intereseaza fotografie in spatii slab iluminate si unde nu ai voie cu blitz, atunci ai nevoie de deschidere mare de diafragma (f/2.8 sau f/1.8), si acestea COSTA.
Pentru natura salbatica ai nevoie de obiectiv tele, iar unul bun trece binisor de 1000 euro si cantareste peste 2 kg, asa ca se cere si un trepied teapan.

Un fotograf, chiar si amator, cu un aparat entry-level trage cadre mai bune decat 95% dintre ceilalti utilizatori de aparate foto DSLR care folosesc modul automat.

Invata care sunt limitele aparatului pe care il ai la momentul de fata, si automat vei sti ce ai nevoie. Rasfoieste si un curs de fotografie, invata sa folosesti ISO-ul, ce e si cum te ajuta shutter speed-ul si deschiderea diafragmei pentru a realiza efecte artistice.

Daca ai DSLR entry level si nu ai buget prea mare, e recomandat sa iti iei doar un obiectiv mai bun (cu alta distanta focala sau alta deschidere a diafragmei, in functie de nevoi).
***********************************************
In linii mari, ca sa fie acoperit pe toata plaja, un fotograf are nevoie atat de
un obiectiv wide (10-24mm sau 12-24mm),
mid range (24-70 mm, 25-70mm, 30-70mm, sau 35-70mm...)
si tele (70-200, 70-300 sau mai mult, in functie de nevoi)

Si daca e super pretentios, de un obiectiv fix de 50mm, pentru portrete. (cele fixe sunt in general de calitate superioara celor cu zoom, pentru ca lentilele sunt fixe, nu au mecanisme complicate de miscare, care duc la aberatii cromatice, etc).
***************************************
TIP: Daca nu vrei sa iti vinzi vreo 4 rinichi, alege un body cu care sa ramai, si pentru care gasesti ce obiective iti doresti.
Altfel arunci bani aiurea...

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Intra intr-un magazin de aparate fotografice si intreaba vanzatorul, ce aparatura este pentru profesionisti.
Avand raftul in fata si ceva idei despre fotografii si aparate fotografice, odata ce esti fotograf amator, iti vei putea alege, ceea ce-ti permite buzunarul si bugetul.
Ideea cu recomandarile noastre nu-i buna, pentru ca noi nu stim ce-ti poti permite, cat iti poti permite si ce ti-ar place tie sa-t cumperi.