| anonim_4396 a întrebat:

Dupa ce termin facultatea de biochimie, pot alege un master ce se face dupa facultatea de biologie sau cea de chimie? Biochimia ma pregateste pentru ambele ramuri? Eu as vrea sa ma duc in cercetare, in domeniul medical... Exista optiunea asta? Daca nu... spuneti-mi va rog ce specializari pentru master sunt pe domeniul biochimiei

2 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

In principiu ar trebui să poți face master și de la alte specializări. La noi in tara cercetarea e cam slabă și în general (la nivel mondial) foarte, foarte puține centre mai fac, pentru că e foarte costisitor și ia ani, acum se merge mai mult pe îmbunătățirea a ceva ce există deja. Nu vreau sa te descurajez, dar și mie mi-ar fi plăcut mai demult sa merg pe cercetare happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite la UBB Cluj ce specializari sunt pentru master: http://bioge.ubbcluj.ro/admitere/admitere-nivel-master/
Nu stiu la alte facultati cum e.
Sper sa gasesti un job in domeniu! Trage tare si nu te lasa!