| lamasanustefan a întrebat:

E adevarat ca Turnul Eiffel e (fabricat) in Resita?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E o aiureala. Pe tot turnul este stanta unei otelarii din Franta. Poate ca minereul de fier a fost adus din Romania (in cazul nostru Transilvania de atunci) dar fierul a fost turnat la otelariile franceze: Uite o poza cu stanta: https://imgur.com/PWuAuJ9

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da,lau furat francezi de acolo

suntserios
| suntserios a răspuns:

Anumite elemente da

| mihai69 a răspuns:

Nu chiar. Există presupuneri că o parte din fierul folosit s-ar fi făcut în furnalul de la Govăjdia, HD. Nimic cert, însă.

| Zuzu1991 a răspuns:

Nu, ci in Piata Resita din Bucuresti big grin

| WhiteLife a răspuns:

"The cast iron used in the tower’s construction was sourced from Romania’s Ghelar town while the steel was sourced from Resita in Romania."

https://www.google.com/......tower.html

| Iote a răspuns:

Da, unele piese au fost turnate in Resita. Dar nu toate piesele pentru turn. Oricum, a fost montat acolo unde este.

| Digikey a răspuns:

Piesele au fost turnate in Franta, minereul a fost adus din Algeria iar un inginer roman Gheorghe Pănculescu. avut o contributie importanta la construirea lui.