| anonim_4396 a întrebat:

E păcat dacă îți faci vreun tatuaj?

31 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

"Tehnic" vorbind, pentru ca ai adus discutia despre pacat, putem apela la Biblie pentru lamurire, caci ea defineste cel mai bine ce e pacat si ce nu. Si ea, in Legea lui Moise spune clar ca orice semn facut pe corp in sens de tatuaj e considerat pacat. Corpul trebuie sa ramina asa cum l-a lasat Dumnezeu.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"Corpul trebuie sa ramina asa cum l-a lasat Dumnezeu."

"Tehnic" vorbind, asta ar insemna sa nu te tunzi, sa nu-ti tai unghiile, sa nu te epilezi, sa nu iti faci gauri in urechi pentru cercei, sa nu te barbieresti, etc. Mai mult decat atat, tot spiridusul are un fetis cu taiatul pielii de pe capul belengherului, care evident inseamna modificarea corpului.

| danut a răspuns:

Celcestietot a răspuns a dat raspunsul PERFECT.

| Violleta2022 a răspuns:

Te referi la latura religioasa, cand spui "pacat", sau la faptul ca-ti pare tie rau, ca nu-l poti face?
Din punct de vedere religios, da, este considerat un pacat sa-ti multilezi corpul cu diverse semne sau inscriptii pagane.
Dar eu consider ca-i pacat sa-ti afci un tatuaj epntru ca ai 99% sanse sa regreti toata viata, prostia facuta intr-o zi, cu care ramani inscriptionat pe veci.
Ori, ai sanse sa iei o boala mortala (SIDA, Sifilis, Hepatita B si C, HPV) prin folosirea aparaturii de tatuare, nesterilizate corespunzator.

| SofiaTeodorescu a răspuns (pentru Violleta2022):

Din punct de vedere religios nu este, nu găsești scris in Biblie sa nu iti faci tatuaje sau sa nu fumezi, scrie nu consuma ce iti poate face rau, rau iti face si Coca cola si puiul de la magazin plin cu chimicale happy.Am intrebat chiar un preot si mi-a spus ca nu, nu este pacat, dar ar fi frumos sa imi fac un citat ce ma inspira, poate unul din biblie, sau o floare frumoasa...

| GicaGigekGica a răspuns (pentru SofiaTeodorescu):

Ba e pacat sa fumezi si sa te tatuezi. Dar n-ai de unde sa stii tu.

| Celcestietot a răspuns (pentru SofiaTeodorescu):

Poate ca nu este pacat intr-un univers paralel...

| Celcestietot a răspuns:

Din ceea ce citim în versetul de mai jos reiese că este păcat :

„28.Să nu vă faceţi tăieturi în carne pentru un mort și să nu vă faceţi slove săpate pe voi. Eu sunt Domnul." (Leveticul 19)

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ceea ce ai citat tu acolo este o lege data de Dumnezeu poporului Israel, dupa ce au iesit din Egipt. Deoarece ei au stat acolo pentru mult timp, au devenit "obisnuiti" cu obiceiruile egpitenilor, si printre aceste obiceiuri erau si tatuajele astea, care, de cele mai multe ori, erau imagine pagane.
Aceste "obiceiuri" nu erau cele mai bune/sanatoase, asa ca Dumnezeu le-a dat anumite reguli.
(Leviticul 18:2, Leviticul 18:30)

| Celcestietot a răspuns (pentru DoctorWh0):

Da, ai dreptate, dar aceasta lege încă nu a fost suspendată, plus că Dumnezeu a făcut bine că a dat-o, căci tatuajele vin cu o mulțime de urmări negative în timp.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Celcestietot):

Da, inca mai este "activa", insa nu cred ca mai este pentru aceleasi motive.
In opinia mea, un tatuaj nu e pacat, devine pacat doar atunci cand incepi sa iti faci tatuaje pentru ca vrei atentie sau sa te dai mare. Atunci da.
(Si atunci cand tatuajul este extrem, de ex. cranii, scheleti, injuraturi nu stiu xD)

| Celcestietot a răspuns (pentru DoctorWh0):

Se mai poate numi pacat si pentru ca adaugi ceva care nu ti-a lasat Dumnezeu pe corp, astfel iti negi perfectiunea corpului happy. Dar, alegerea iti apartine intr-un final.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Celcestietot):

Da, poate, insa nu cred ca asta este motivul principal.
Dar, daca am merge dupa logica asta, multe chestii care mai toata lumea le face ar trebui sa fie pacat.
Insa da, ai dreptate.

| aditimus a răspuns:

Pacat nu, poti sa iti faci unul cu Iisus.

| Holiday a răspuns (pentru aditimus):

Dar chiar, ce misto sa ai desenat pe tine pe unul mort, agatat intr-un par...si cica aia de se uita la filme de groaza au probleme...

| RafaielLaur a răspuns (pentru Holiday):

Astea Deja sunt urâciuni și idolatrii

| StrongHeart a răspuns:

E pacat sa-ti faci un tatuaj care nu te reprezinta, pacat e un cuvant greu si ciudat si neinteles.

| Nemessys a răspuns (pentru StrongHeart):

Dar totusi des folosit happy

| Nilsson a răspuns:

E păcat, scrie explicit în Biblie că oamenii să nu își facă însemne pe piele.

În plus de asta, este un risc pentru sănătate, iar purtarea de tatuaje nu este compatibilă cu imaginea unui creștin, trebuie să dăm dovadă de smerenie, nu să încercăm să părem mai duri sau mai rebeli în ochii celorlalți.

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, in primul rand vreau sa iti spun, daca nu stii deja. Saloanele de scos tatuaje, sunt mai multe decat cele de tatuat. Un studiu arata ca 8 din 10 oameni regreta ca si-au facut un tatuaj. Gandeste-te ca acea cerneala, din ace mizerabile care nu sunt spalate, si chiar daca ar fi nu se poate elimina toate bacteriile de pe ele, iti intra in piele, multa lume a contactat tot felul de boli prin intermediul acestor boli, nu spun nimic ireal, sunt cat se poate de reale. In al doilea rand, Dumnezeu te-a creat cu o piele curata, un corp curat, biblia spune.
1 Corinteni 6 : 19
Nu ştiţi că trupul vostru este Templul Duhului Sfânt care locuieşte în voi şi pe care L-aţi primit de la Dumnezeu?''
Tu esti fiul Lui Dumnezeu, trupul tau este un templu, Duhul Sfant locuieste in tine, este foarte important pentru Dumnezeu, biblia te numeste pe tine si pe copiii Lui Dumnezeu ''Domn, ambasador, fiu, prieten'' Biblia spune ''Iisus Hristos, Domn al domnilor''
Biblia ne numeste domni si doamne, ne ofera respect, tu esti ambasador, il reprezinti pe Dumnezeu aici pe pamant, la fel si eu si toti copiii Lui.
Nu stiu daca este pacat sau nu sa iti faci tatuaj, dar un lucru folositor clar nu este.
TU esti un om, omul se schimba, pe parcursul vietii nu ramai la fel, te schimbi de la an la an, lucrurile care acum iti plac, s-ar putea sa nu iti mai placa peste ceva vreme, tu te schimbi, dar sa stii ca tatuajul tau nu se schimba, el ramane acelasi, mie imi placeau enorm cand eram mai tanar dulciurile, acum inaintand in varsta, sincer nu prea le mai suport, nici stomacul meu, daca mi-as fi tatuat un baton de ciocolata sau o bomboana pe piele, as fi facut diabet doar privind-o in fiecare dimineata. Eu zic sa te mai gandesti, nu te arunca in decizii pripite. Domnul sa te binecuvanteze draga prietene si sa iti dea intelepciune.
Citeste noul testament, Hristos te iubeste.

Răspuns utilizator avertizat
| JulyDreams a răspuns:

Este o dovada a pacatului. Probabil e vorba de pacatul orgoliului la multi. Adica din orgoliu, o persoana se considera diferita, superioara altora, si atunci isi face un tatuaj, ca sa arate ca e mai special, inteligent, amuzant, artist, etc.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru JulyDreams):

Pana unde a ajuns bigotismul unor persoane. Pai, suntem diferiti unul de altul. Numai in China pe timpul lui Mao Tzedong oamnii aveau voie sa aiba doar doua costume identice. La inceput, haina avea 5 nasturi. Ulterior au renuntat la un nasture, deoarece productia de nasturi nu mai facea fata. Nimeni nu avea (nu avea voie) sa aiba masina, nici macar cercei.

| RafaielLaur a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Lasă tu că nu era în China antica să o zicem așa dar în primul rând acele legi cu costume identice la fel tot cu câte două și 5 nasturi și că nu avea voie să aibă mașină, cercei a fost cu totul alta poveste aia și în primul rând aceea lege a fost cu totul după voia oamenilor și nu după o voie divină dacă tot vrei să o dai pe aici, acum în zilele mașină vezi la tot pasul la fiecare casă una langa alta, acum că e creștin, musulman, budist, catolic, tanguist și etc plus cercei la fel vezi și diferite lănțișoare de gat brățări și eu unul am un lănțișor de gat din argint așa că care este problema

| DeeaCarmen a răspuns:

Nu

| AcelCinevaa a răspuns:

De ce ar fi un pacat?

| Elena_Maria_1993 a răspuns:

Nu cred ca e un păcat, din moment ce esti un om bun, cu frica de Dumnezeu. Bineinteles, daca tatuajul ilustrează cranii, oase, nu cred ca e o imagine placuta.

| ColeStClaire a răspuns:

E pacat sa nu iti faci. Este arta.

| RafaielLaur a răspuns (pentru ColeStClaire):

Depinde la ce te vrei să te referi zicând că Este doar o artă