| anonim_4396 a întrebat:

Este cineva de aici pasionat de balet? happy

Cum pot fetele (poate și băieții, nu știu) care fac balet să stea pe vârfurile degetelor? Nu este dureros? Știu că există încălțăminte specială, dar totuși... Și nu mai vorbim de pozițiile care sfidează parcă legile fizicii, atunci când își aplecă trupul înainte foarte mult.

Întotdeauna am privit baletul ca pe cea mai frumoasă artă în domeniul dansului (când eram mică visam să devin balerină), ca pe ceva cu care te naști în sânge, acea grație fermecătoare de lebădă...
Dar, mai mult ca sigur, este nevoie de un curaj de fier pentru a încerca așa ceva. Și de o forță care va surprinde, aflându-se într-un corp atât de firav. Nu credeți? big grin

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tu ai vazut balerini(baieti)care stau pe poante? Asa li se spune. Balerinele, da, stau. Dar cu multe antrenamente si incaltaminte speciala.

| doctorandus a răspuns:

Degete de balerina... ballerina toes... mai bine nu cauti asta pe Google.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Mai bine nu...deci da.

straight face

| romeo78 a răspuns:

Există un singur răspuns: "școli de balet, școli sportive inexistente în România sau le numeri pe degetele de la o mână.
Baletul, gimnastica se începe de la 3 ani, de obicei. Nu de la 10-15 ani, când este o luptă împotriva curentului.
Iar, în România, după 1990, sportul, cultura, învățământul au devenit niște paria ai societății românești. S-a promovat incultura, lenea, prostia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce-i drept, băieții îmbrăcați în egări arată caraghios... Dar e impresionant să te pricepi, ca băiat, la asta...

| romeo78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai citește istoria, caută pe Google, fotografii cu istoria modei masculine și o să găsești o epocă în care, ceea ce numim "egări" astăzi, bărbații purtau în societate astfel de pantaloni strâmți.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

" este nevoie de un curaj de fier"
Sa faci o pirueta?
" Și de o forță care va surprinde, aflându-se într-un corp atât de firav. Nu credeți?"
Nu cred ca e nici un corp atat de firav, nici o forta atat de surpinzatoare. E gratie, echilibru, exercitiu, flexibilitate. Nu are legatura cu forta sau cu un oarecare curaj.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum pot? Exercițiu. Muncă. Este greu, dar același lucru se poate spune despre orice lucru în viață. Undeva o balerină se întreabă chiar în momentul ăsta cu pot unii să joace basket sau alții, biliard. Fiecare avem talentele noastre, care combinate cu o pasiune stârnită din diferite motive și o tonă de muncă și noroc, pot duce la performanță. Ce nu cunoaștem, ni se pare de nepătruns. La fel și celorlalți li se pare de nepătruns ceea ce cunoaștem noi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Dar, mai mult ca sigur, este nevoie de un curaj de fier pentru a încerca așa ceva."
Amuzant.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Antrenament din greu, Shaolinii stau și în degetele de la mâini.

| NunuNini a răspuns:

Nu de curaj este nevoie ci de muuuuulta munca. Antrenamente mai dure decat la sportivi.
Si da, statul in poante (pantofi, nu glume) e destul de obositor si dureros uneori. Uneori te doare si spatele. Dar, orice sacrificiu merita.

| Fashionista10 a răspuns:

Da eu!:-)

| DontCryLittleHeart a răspuns:

Nu, nu sunt scuze.