| anonim_4396 a întrebat:

Este Maya din Mexic aceeasi Maya din Mahabharata?

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu. Maya din Mexic a fost o civilizatie. Cealalta este o zeita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vad ca a disparut raspunsul care zicea ca maya din mexic e civilizatie si "arhitectul" din mahabharata ar fi o zeita. De fapt "asura" e o zeitate, si maya este un arhitect urmas al zeitatii aleia, care a construit civilizatia din mexic. Eram curioasa cum evdeti lucrurile dar pare ca romanii sunt foarte paraleli. (si normal ca nu zice wikipedia ca maya din mexic erau indieni din sud. ca wikipedia ii ascunde)